Bývalý zimbabwský ministr financí Ignatius Chombo byl obžalován z korupce staré přes deset let, tedy za činy z doby, kdy zastával post ministra pro místní samosprávu. Chombo se na veřejnosti objevil poprvé od 15. listopadu, kdy armáda obsadila vládní budovy a zadržela prezidenta Roberta Mugabeho, který o týden později rezignoval.
Chombo patřil k takzvané skupině G-40 uvnitř vládnoucí strany ZANU-PF, jejíž členové se stali cílem armádní "Operace obnova poselství" a následně byli ze strany vyloučeni. Řadí se k nim zejména bývalá první dáma Grace Mugabeová, dále například viceprezident Phelekezela Mphoko či bývalý šéf mládežnické organizace ZANU-PF Kudzanai Chipanga.
Soudu bývalý ministr financí řekl, že poté, co do jeho domu vtrhli 15. listopadu vojáci, strávil devět dní v armádní vazbě s páskou přes oči. Jeho právník v pátek uvedl, že jej věznitelé bili, policie to ale popírá.
U soudu podle agentury Reuters neprojevoval Chombo žádné emoce a nenesl stopy jakýchkoli zranění. O údajných fyzických útocích nehovořil, popsal však chvíle, kdy jej vojáci doma zadrželi. "Zatímco jsme stáli v místnosti, dovnitř vtrhlo pět nebo šest osob s maskami na tvářích a všichni měli zbraně. Mířili na nás," řekl.
Státní zástupce vznesl proti Chombovi obvinění z korupce o třech bodech, včetně pokusu o okradení Zimbabwské centrální banky v roce 2004, kdy působil jako ministr pro místní samosprávu. Soud jej pak poslal do vazby do pondělí, kdy se rozhodne o jeho žádosti o propuštění na kauci. Obžalováni dnes byli také Kudzanai Chipanga a další odstavený vůdce stranické mládeže při ZANU-PF Innocent Hamandishe.
Někteří ze stoupenců nového prezidenta Emmersona Mnangagwy volají po stíhání členů skupiny G-40, Mnangagwa po svém návratu do vlasti ve čtvrtek naopak žádal obyvatele, aby se nepouštěli do odvety. Mugabeho, pod nímž dlouho působil jako šéf národní bezpečnosti, pak Mnangagwa při páteční inauguraci nazval "otcem národa". Bývalý prezident i jeho manželka dostali výměnou za Mugabeho rezignaci imunitu vůči trestnímu stíhání.
Zimbabwe má od pátku poprvé od získání nezávislosti v roce 1980 jiného prezidenta než Mugabeho. Zásah armády, který vyústil ve střídání v prezidentském úřadě, byl podle zimbabwského nejvyššího soudu v souladu s ústavou.