Dnešní útok na mešitu na severu Sinajského poloostrova odsoudili představitelé muslimských zemí i duchovní. Soustrast pozůstalým vyjádřili mimo jiné i regionální rivalové - Írán a Saúdská Arábie. Útok na mešitu v Bir al-Abdu, vzdáleném asi 40 kilometrů západně od Aríše, který je střediskem provincie Severní Sinaj, si vyžádal více než 200 obětí na životech. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Egypt vyhlásil za mrtvé smutek.
Irácký premiér Hajdar Abádí uvedl, že Irák "v boji proti společnému nepříteli - terorismu" stojí na straně Egypta. Kondolence zazněly také z Rijádu a Teheránu, kteří jsou dlouhodobí regionální soupeři na Blízkém východě a jejichž vztahy se v poslední době vyostřily kvůli odlišným postojům k Jemenu, Libanonu i Sýrii.
Imám káhirské mešity Al-Azhar šajch Muhammad Ahmad Tájib řekl, že "silně odsuzuje barbarský teroristický čin".
Generální tajemník Ligy arabských států (LAS) Ahmad Abúl Ghajt útok označil za "hrůzný zločin, který potvrzuje, že pravá víra islámu je nevinná ve srovnání s těmi, kteří následují extremistickou teroristickou ideologii".
Islamisté, jejichž cílem je svržení vlády egyptského prezidenta Abdal Fattáha Sísího, znásobili útoky na Sinajském poloostrově v roce 2013 po svržení tehdejšího prezidenta Muhammada Mursího. Ten byl do funkce zvolen jako představitel islamistického Muslimského bratrstva. Armáda po Mursího svržení tuto organizaci zařadila mezi teroristické skupiny.
Egyptské úřady přičítají odpovědnost za zabití stovek policistů a vojáků na Sinajském poloostrově teroristické organizaci Sinajská provincie, jejíž členové v listopadu 2014 přísahali věrnost vůdci IS abú Bakrovi Bagdádímu.