Na tunisko-libyjské hranici kypí uprchlická krize

Zahraničí
1. 3. 2011 15:56
Egyptští pracovníci prchají z Libye do Tuniska.
Egyptští pracovníci prchají z Libye do Tuniska.

V důsledku masového přílivu uprchlíků dosáhla situace na libyjsko-tuniské hranici krizového stavu. Podle zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHRC) zaznamenali představitelé světové organizace na hranicích od 20. února nápor až 75 tisíc lidí, kteří prchají z nepokoji zmítané Libye.

"Naše týmy na hranicích nás dnes ráno informovaly, že situace dosáhla krizové úrovně," řekla na briefingu v Ženevě mluvčí UNHRC Melissa Flemingová. Jen během úterka podle ní z libyjské strany na hranici dorazilo na patnáct tisíc lidí. V pondělí byl počet uprchlíků zhruba stejný.

Agentura Reuters v reportáži z hraničního přechodu Ra's Aždír popsala zoufalé davové scény, při nichž se lidé za každou cenu pokoušeli překonat hraniční zátarasy a dostat se z Libye do bezpečí. Tuniské pohraniční hlídky se marně snažily zjednat pořádek a musely se nakonec uchýlit k výstražné střelbě do vzduchu.

Indové ve východolibyjském Benghází se snaží odejít do nyní už bezpečného Egypta.Cizince, kteří v Libyi pracovali, tuniské pohraniční hlídky postupně propouštějí, ale jejich odbavení není dostatečně rychlé. Na libyjské straně se hromadí lidé v naději, že se jim podaří projít. Území obou států odděluje betonová zeď, přes kterou uprchlíci házejí svá zavazadla a pokoušejí se za nimi přelézt. Řada z nich musela vyhledat lékařské ošetření.

Mezi uprchlíky je i mnoho Egypťanů, kteří opustili svou zemi v době káhirských demonstrací. Lidé nemají většinou dostatek peněz, aby si zajistili stravu a dopravu, a nocují pod širým nebem. Pracovníci úřadu OSN  začínají budovat pro uprchlíky v hraniční oblasti provizorní tábory.

EU má prostředky, ale neshodne se

Před humanitární krizí na libyjsko-tuniské hranici v rozhovoru pro americkou televizi CBS varovala stálá představitelka USA při OSN Susan Riceová. V oblasti podle ní hrozí "skutečné humanitární neštěstí", pokud se Kaddáfí moci nevzdá. Exil by podle Riceové mohl být pro Kaddáfího vhodným řešením, ale stíhání před mezinárodním soudem se prý stejně nevyhne.

Vysoký diplomat EU Pierre Vimont ujišťuje, že Evropská unie vývoj v arabských zemích sleduje, aby se na masivní příliv uprchlíků z Libye připravila. "Pečlivě sledujeme vývoj v Bahrajnu, Ománu, Kataru a Jemenu, abychom v případě potřeby přijali potřebné kroky." Prioritou EU je podle něho situace v Libyi, kterou bude především řešit mimořádné zasedání Evropské rady.

Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová v této souvislosti uvedla, že pro případ velké humanitární krize má unie k dispozici fond 25 milionů eur (přes 600 milionů korun) a další prostředky shromažďuje. "Co můžeme udělat, to jsme udělali. Zvažujeme jakékoli scénáře," řekla komisařka. Uprchlíky z Libye podle ní Evropská unie "v žádném případě nepotrestá".

Tuniští uprchlíci připlouvají do sicilské Ragusy.Malmströmová nicméně upozornila, že uvnitř EU nepanuje shoda ohledně podílu jednotlivých zemí na řešení uprchlického problému. Potvrdilo to i zasedání unijních ministrů vnitra, které se v Bruselu konalo minulý týden. "Velké nadšení patrné nebylo," komentovala eurokomisařka jednání ministrů.

Přes Libyi i Tunisko se roky snažili do Evropy dostat četní migranti ze subsaharské Afriky, násilnosti je teď často nutí více riskovat a nečekat na jistější příležitosti. Brzy po nepokojích v Tunisku zaplavily tisíce uprchlíků blízký italský ostrov Lampedusa či přístav Ragusa na Sicílii.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ