Násilnosti v provincii Ituri na severovýchodě Konga, které nanovo vypukly na konci roku 2017, by mohly být považovány za zločiny proti lidskosti, nebo dokonce za genocidu. V páteční zprávě z vyšetřování to uvedl Úřad OSN pro lidská práva (OHCHR).
Podle vyšetřovatelů od konce roku 2017 do září 2019 v oblasti násilně zemřelo nejméně 701 lidí, 168 jich utrpělo zranění a 142 bylo oběťmi sexuálního násilí. Většina obětí jsou příslušníci etnika Hema, kteří se živí převážně pastevectvím. Za násilnostmi stojí farmáři z etnika Lendu, jejichž cílem je podle OSN především získat kontrolu nad novým územím a přírodními zdroji.
"Krutost, která charakterizuje tyto útoky - včetně usekávání hlav ženám a dětem mačetami, odsekávání částí těl a jejich sbírání jako válečných trofejí - je projevem touhy útočníků způsobit komunitám Hemů trvalé trauma a donutit je utéct z jejich vesnic, aby se už nikdy nevrátili," píše se ve zprávě. Od února roku 2018 v oblasti opustilo domovy přes 550 tisíc lidí a dalších 57 tisíc jich uprchlo do sousední Ugandy.
Ozbrojené skupiny etnika Lendu jsou přitom od září roku 2018 stále lépe organizované a podnikají výpady také proti dalším etnikům v oblasti. Konžské bezpečnostní složky proti ozbrojencům sice bojují, nicméně se jim nedaří násilnosti zastavit. Zpráva vyzývá úřady, aby se snažily vyřešit společenské příčiny konfliktu.
Hlavním zdrojem napětí jsou přitom podle některých expertů nevyrovnané možnosti přístupu k půdě, politické moci a vzdělání u jednotlivých etnik. Ty z velké míry způsobila bývalá koloniální mocnost Belgie, která upřednostňovala etnikum Hema a jeho příslušníkům zajistila lepší vzdělání a pozice v místní správě. Nepřátelství obou skupin vyhrotila rovněž genocida ve Rwandě z roku 1994, která zdůraznila etnický rozměr konfliktu v mnoha sporech v širším regionu velkých jezer.
"Zdokumentované násilí (...) v sobě nese možné prvky zločinů proti lidskosti kvůli vraždám, mučení, znásilnění a dalším formám sexuálního násilí, plenění a pronásledování," píše se ve zprávě. Některé činy by přitom podle vyšetřovatelů mohly být považovány i za genocidu, ačkoli se zatím nepodařilo dostatečně prokázat úmysl vyhladit Hemy jako etnickou skupinu.
V Ituri zuřila v letech 1999 a 2003 mezi oběma etniky občanská válka, při níž zemřely desetitisíce lidí a kterou zastavila až intervence mezinárodních vojsk pod velením Francie. Podle expertů napětí v regionu bohatém na ropu a zlato vždy posilovaly a využívaly nejprve koloniální mocnosti a později i okolní státy jako Rwanda či Uganda.