Malý poradní tým odborníků Severoatlantické aliance (NATO) pomůže Libyi s budováním bezpečnostních orgánů. Před dnešním jednáním ministrů obrany členských zemí NATO to řekl generální tajemník Aliance Anders Fogh Rasmussen.
Dva roky po smrti plukovníka Muammara Kaddáfího připomíná Libye v mnohém "havarovaný" stát, v němž bojují o moc znepřátelené tábory. Východ proti západu, islamisté proti Kaddáfího veteránům, milice proti ústřední vládě.
"Na žádost libyjské vlády jsme se rozhodli odpovědět kladně," poznamenal Rasmussen. Důvodem je snaha pomoci libyjským úřadům vybudovat obranné instituce, například moderně pojaté ministerstvo obrany či armádní generální štáb. Tripolis požádal Alianci o pomoc v květnu.
Malý poradní tým, podle diplomatů čítající asi deset osob, bude podle generálního tajemníka Aliance součástí širších snah mezinárodního společenství přispět k řešení složité situace v zemi.
"Jsem přesvědčen, že každá činnost, která povede ke zlepšení bezpečnostní situace v Libyi a dalších částech Afriky a blízkého Východu, zmírní i nelegální migraci," připomněl Rasmussen. Především země na jihu Evropy se v posledních měsících potýkají s vlnami uprchlíků z těchto oblastí
Dva roky po pádu režimu Muammara Kaddáfího, k němuž přispěly i letecké útoky NATO, se Libye propadá do spirály sporů a násilí. Dokládá to mimo jiné i nedávný únos libyjského premiéra Alího Zajdána, který pak situaci označil za pokus o puč zorganizovaný částí členů parlamentu.