Bratři ve zbrani
NATO vyhrálo Libyjcům válku, ti ho chtějí v zemi déle
26.10.2011 16:40
Šéf libyjské Přechodné národní rady (NTC) Mustafá Džalíl dnes požádal Severoatlantickou alianci, aby pokračovala ve vojenské misi v Libyi nejméně do konce roku. Aliance odložila z dneška na pátek rozhodnutí o termínu ukončení libyjské operace. Vysvětlila to pokračujícím vyjednáváním s OSN a NTC. Katar oznámil, že po NATO bude působit v Libyi jiná vojenská koalice.
"Nyní, když jsme dosáhli vítězství, si libyjský lid přeje, aby NATO pokračovalo ve svých operacích nejméně do konce roku," prohlásil Džalíl na úvod schůzky v Kataru s veliteli vojenských štábů zemí, které se zapojily do vzdušného bombardování a hlídkování Aliance pod záštitou OSN v Libyi.
Džalíl zdůraznil, že cílem jeho žádosti je zajistit ochranu hranic, aby do Libye nepřicházely zbraně ze sousedních zemí. Zároveň označil za nutné s pomocí Aliance dále chránit Libyjce před zbylými a stále nebezpečnými přívrženci režimu Muammara Kaddáfího.
Ministr financí a ropy ve vládě NTC Alí Tarhúní již v úterý prohlásil, že Aliance by ve své libyjské misi měla pokračovat ještě alespoň měsíc.
Americký ministr obrany Leon Panetta rovněž v úterý řekl, že někteří libyjští lídři si přejí, aby mise pokračovala a zabránila návratu násilí po dobu přechodného období, při kterém se noví představitelé snaží zemi stabilizovat.
Velvyslanci 28 zemí NATO měli dnes formálně potvrdit nedávné rozhodnutí Aliance ukončit vojenskou misi v Libyi do 31. října, ale budou o tom jednat až v pátek. Šéf NATO Anders Fogh Rasmussen bude podle jeho mluvčího do té doby projednávat termín ukončení mise s představiteli OSN a NTC.
Do pátku by také měla Rada bezpečnosti OSN projednat ruský návrh rezoluce, která v reakci na změnu libyjského režimu počítá s ukončením sankcí proti Libyi, především chce zrušit zákaz letů nad libyjským územím. Právě zajišťování této bezletové zóny patří k hlavním úkolům sil NATO.
Letouny NATO v Libyi od březnového zahájení mise provedly s cílem ochránit obyvatele a decimovat jednotky Muammara Kaddáfího přibližně 26 tisíc operací. Během nich zničily více než 1000 tanků či dalších vozů a vojenské techniky, stejně jako velitelství a řídicí střediska sil svrženého diktátorského režimu.
Katarská delegace v Dauhá dnes oznámila, že po ukončení intervence NATO se počítá s působením jiné vojenské koalice v Libyi. Jejím úkolem bude výcvik libyjských sil, sběr zbraní a integrace vzbouřenců do armády. Odpovídat za tuto koalici bude Katar, který jako první uznal autoritu NTC. Tvořit ji prý bude nejméně 13 zemí včetně USA, Británie a Francie.
Katar dnes také poprvé přiznal, že v době bojů mezi vzbouřenci a Kaddáfího silami působily po celé Libyi stovky katarských vojáků, kteří cvičili opoziční ozbrojence a zajišťovali spojení mezi rebely a NATO.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.