Vláda v Káhiře se tváří optimisticky. "Rozhovory s únosci pokračují," uvedl ve čtvrtek podle egyptského tisku zástupce kabinetu. Ten je zřejmě v přímém kontaktu se skupinou, která minuý pátek odvlekla na jihu Egypta pět německých turistů, pět italských a jednu Rumunku. S nimi osm Egypťanů.
Únosci mají požadovat výkupné v milionech eur, ale jen od vlády v Berlíně.
Vyplývá to z vyjádření citovaného egyptského vládního činitele, který chce ale zůstat v anonymitě. Německý tisk píše o částce šest milionů eur.
Všech 19 osob odvlečených přemístili zatím únosci do Libye, oznámil ve čtvrtek mluvčí súdánského ministerstva zahraničí. Únosci doposud zadržovali své rukojmí, mezi nimiž je i 11 turistů, v Súdánu.
Podle mluvčího súdánské vlády mohou únosci, vzhledem k trase, po které se pohybují, patřit mezi některé z povstaleckých skupin ze západosúdánského Dárfúru.
Německá média nicméně uvedla, že turisty zajali nomádi z kmene Tubu, což v překladu znamená Skalní lidé. Toto etnikum pochází z pohoří Tibesti v severním Čadu, jeho příslušníci dnes žijí i na jihu Libye.
Od většiny ostatních Afričanů se odlišují hlavně štíhlou stavbou těla. Tubuové vyznávají islám
K únosu došlo v odlehlé pouštní lokalitě, při planině Gilf Kebír nedaleko egyptsko-súdánské hranice. V době únosu prý turisté tábořili a chystali se v oblasti navštívit jeskyně s prehistorickými malbami.
Německé oběti únosu musejí počítat s tím, že se budou podílet na nákladech spojených s jejich záchranou. Spolková republika má povinniost chránit své občany, řekl listu Osnabrücker Zeitung šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu (Bundestagu) Ruprecht Polenz.
Na druhé straně může ale Německo vystavit uneseným účet za nutné výdaje na jejich osvobození. „A to se také stane," řekl Polenz.
Politik poukázal na konzulární právo a doporučení pro cestování vydávané německým ministerstvem zahraničí. To v současné době důrazně varuje před putováním do pouštních oblastí jihozápadního Egypta.
Zástupce súdánského ministerstva zahraničí už v úterý oznámil, že severoafrické úřady monitorují pohyb únosců, ale nepřipravují žádnou záchrannou akci, která by ohrozila bezpečnost rukojmích.
Podle súdánských úřadů byli zajatci ve středu v pořádku a nehrozilo jim žádné nebezpečí. Zda se tato situace změnila po jejich přesunu do Libye, zatím není jasné.
Únosce pravděpodobně k jejich činu nevedly žádné politické důvody či ideologie, tvrdí pozorovatelé.
Únosy turistů zatím nejsou v Egyptě obvyklé. Pro egyptskou vládu, zakládající si na bezpečnosti, se stal únos novou výzvou, poznamenává agentura Reuters. Turistický ruch je pro Egypt jedním z nejvýznamnějších zdrojů příjmů.
Foto: AP a Reuters