Němec zastřelil jednoho z největších slonů Afriky

Zahraničí
16. 10. 2015 13:10
Spokojený lovec a jeho průvodce.
Spokojený lovec a jeho průvodce.

Ještě úplně neutichl povyk kolem zabití známého lva Cecila americkým lovcem v Zimbabwe a už z téže země přišla zpráva o dalším úlovku z "velké pětky" (Big Five), který se nejspíše nebude zamlouvat mnoha milovníkům divokých zvířat. Trofejí je tentokrát jeden z největších slonů na africkém kontinentě.

Lovec, který pochází zřejmě z Německa, zastřelil tlustokožce 8. října v parku Gonarezhou National Park na jihovýchodě Zimbabwe, informoval britský list The Telegraph. Šlo údajně o jednoho z největších sloních samců, který byl v uplynulých dvou třech desetiletích v Africe skolen.

Lovec za povolení k zastřelení slona zaplatil zhruba 53 tisíc eur (asi 1,43 milionu Kč). Při lovu ho doprovázel Zimbabwan, sám zkušený nimrod, který takové lovecké výpravy pro turisty organizuje a jenž je známý tím, že jim dokáže najít opravdu velká zvířata.

Obří slon to má za sebou.Experti zatím neumějí nic bližšího k identitě slona říct, ale jeho stáří odhadují na 40 až 60 roků. Podle některých zpráv nebyl na místě svého zabití doposud spatřen a přišel tam možná z Krugerova národního parku v Jižní Africe.

Louis Muller z místního loveckého svazu Zimbabwe Professional Hunters & Guides Association řekl, že v uplynulých letech bylo v Zimbabwe zabito pět nebo šest obřích slonů, ale žádný nebyl tak velký jako tento.

Pokud hladový Zimbabwan zabije slona, aby nakrmil sebe a své blízké, hrozí mu pobyt ve vězení od pěti do patnácti let. Bohatí cizinci si ale mohou licenci na zabíjení slonů, lvů, leopardů, buvolů či nosorožců poměrně snadno koupit.

Na opulentní hostinu spojenou s oslavou svých 91. narozenin nechal nedávno zabít slona zimbabwský prezident Robert Mugabe.

Před třemi měsíci vzbudilo ve světě značný rozruch zabití populárního, třináctiletého lva Cecila v parku Hwange. Lovec, zubař Walter Palmer z USA, krále zvířat zasáhl nejprve kuší a až po mnoha hodinách ho dorazil střelou z pušky. Za svůj čin čelil nenávistným reakcím a výhrůžkám, takže byl dokonce nucen na nějaký čas zavřít svou lékařskou praxi.

Už i Cecil je nebožtíkem.Celá kauza však postupně utichla a podle některých komentářů šlo o mnoho povyku pro nic. Ačkoli se zprvu samy zimbabwské úřady tvářily rozhořčeně až bojovně, alespoň před médií, čerstvě konstatovaly, že Palmer měl všechny dokumenty k lovu v pořádku a že už ho nijak stíhat nebudou. V Zimbabwe je jako návštěvník opět kdykoli vítán.

Ještě předtím přitom zimbabwská ministryně životního prostředí Oppah Muchinguriová-Kashiriová hovořila o Palmerovi jako o "zahraničním pytlákovi" a země žádala USA, aby lékaře vydaly k trestnímu stíhání.

Problémy se soudem tak má už jen Theo Bornkhorst, jenž Američanovo lovecké safari organizoval. Také on ale odmítá, že by šlo o nezákonný lov. Vlastní prý všechna potřebná povolení.

Autor: - pp -Foto: ČTK/AP , The Independent

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ