Další korsický diktátor? Ta legenda není nová. V souvislosti s bombovými a raketovými útoky zemí NATO na Libyi ale získává na aktuálnosti a zaslouží si trochu ohřát. Od počátku sedmdesátých let minulého století koluje ve Francii informace, škarohlídi by řekli drb, že libyjský vůdce Muammar Kaddáfí je nemanželským synem jednoho korsického pilota.
Jmenoval s Albert Preziosi a pocházel z vesnice Vezzani na severu Korsiky. Libyjský plukovník by tam mohl mít hromadu příbuzných. Preziosi byl pilotem hnutí odporu France libre (Svobodná Francie) za druhé světové války. Jeho letka Normandie/Nieman byla nějaký čas rozmístěna v Tripolisu.
Když se roku 1941 zřítil během akce nad libyjskou pouští, zachránil a přijal ho jeden beduínský kmen. Preziosiho spolubojovníci si vzpomínají, že zmizel na dlouhé čtyři týdny. Plodem krátké romance francouzského aviatika s dcerou jeho hostitele se stal syn.
Není to prý nikdo jiný než Muammar Kaddáfí, který podle oficiálních údajů spatřil světlo světa 19. června 1943. Kapitán Prezioisi přišel nedlouho poté, 28. července 1943, o život v Rusku. V Sovětském svazu ho posmrtně uctívají jako hrdinu.
O svém údajném synkovi v severní Africe zjevně nic netušil. Zvěsti o jeho otcovství začali až mnohem později šířit jeho kamarádi z války, kteří Preziosiho aférku s krásnou beduínskou princeznou obohatili o nejrůznější pikantní detaily.
Srovnání fotografií sedmadvacetiletého Preziosiho a asi třicetiletého Kaddáfího hodně lidí nejspíše zarazí. Jistou podobnost nelze popřít. Důvěryhodnější doklady, natož důkazy, ale chybějí. Podle jedné italské moudrosti by šlo říci, že pokud to není pravda, je to alespoň hezky vymyšleno.
Na radnici ve Vezzani, kde ještě dnes visí obrázek hrdiny résistance, onehdy starosta Jean-Pierre Pagni prohlásil: "Pro toto otcovství nemáme žádný důkaz, ale současně nic nehovoří proti." Dnes se k tomuto možnému příbuzenskému svazku staví s větším odstupem, konstatuje švýcarský list Neue Zürcher Zeitung.
Není to tak dlouho, co Vezzanští hlásili, že Kaddáfí je u nich vítán a že mu poskytnou prostor pro jeho stan.
Povídání o údajném korsickém původu Kaddáfího patří na internetu už déle k oblíbenému čtení. Sám libyjský vůdce se k tomu ale nikdy oficiálně nevyjádřil.
Je současně málo pravděpodobné, že by nyní uvažoval o možném azylu právě na Korsice, kde může mít své kořeny z otcovy strany. Co čert nechtěl, právě z Korsiky startují nyní francouzské letouny, aby bombardovaly plukovníkovu armádu a jeho bunkry.
Co je v tomto směru obzvláště pikantní, smutně pikantní, je fakt, že francouzské bitevníky využívají k útokům na Libyi leteckou základnu u Soleanzary, jež se jmenuje Capitaine Albert Preziosi.
Tomu se také říká nevděk. A ironie dějin.