Neviditelní zabijáci USA expandují na Africkém rohu

Zahraničí
2. 11. 2011 07:30
Predátor v Iráku.
Predátor v Iráku.

Spojené státy zahájily v Etiopii provoz nové základny bezpilotních špionážních a bitevních letounů. Rozšiřuje zvětšující se síť opěrných bodů dronů (nejen) pro operace v Somálsku a Jemenu.

Když objeví konvoj Kaddáfího aut opouštějících dobytý Sirt a identifikují ho pro útočící letadla NATO, když kdesi v kaňonu v Arizoně zadrží mexické obchodníky s drogami a lidmi, když tajná schůzka hlavounů Talibanu na pákistánsko-afghánském pomezí skončí v plamenech vybuchujících raket, mají tyto události vzdálené od sebe tisíce kilometrů jednoho společného jmenovatele.

Všichni výše jmenovaní se ocitli v hledáčku amerických dronů, bezpilotních letounů.

Global Hawk - největší a nejmodernější americký dron.

Bezpilotní letadla UAV (Unmanned Aerial Vehicle) hrají pro armádu a tajné služby USA stále významnější roli. Drony mezitím operují v nejméně šesti krizových oblastech: od Pákistánu a Afghánistánu přes Irák a Libyi až po Somálsko a Jemen.

Nasazují se ale třeba ke kontrole jižní hranice Spojených států s Mexikem či na severu s Kanadou.

S novou základnou na jihozápadě Etiopie nyní Washington posílil svou síť dronů v oblasti Afrického rohu. Jak uvedl list Washington Post, nová báze UAV v Arba Minchu leží asi tisíc kilometrů západně od somálské hranice. Doplňuje už existující základny v Džibutsku, na Seychelách a na jednom utajovaném místě na Arabském poloostrově.

Drony útočí. Řídící středisko bezpilotních letounů operujících v Iráku.

Relativně dlouhé vzdálenosti, které letecké báze dělí od míst nasazení, nehrají žádnou velkou roli. Nejmodernější drony přeletí bez tankování téměř půl zeměkoule a jsou schopny zůstat ve vzduchu desítky hodin.

Program dronů patří k nejvýznamnějším novinkám americké bezpečnostní architektury po teroristických útocích roku 2001.

Umožňují vést údery proti vojenským cílům nebo teroristům bez toho, aby byly ohroženy životy amerických vojáků nebo agentů. Diplomatické dohry podobných operací jsou buď nulové, nebo se drží v přijatelných mezích.

Novější koncentrace akcí dronů na území Somálska či Jemenu souvisí i se zvyšující se teroristickou aktivitou v těchto zemích a s tím, že v nich přívrženci al-Kajdy a dalších organizací islámských radikálů hledají ve vyšší míře útočiště.

Větší, menší, nejmenší... Dron RQ-11 Raven před startem v iráckém Kirkúku.

Hlavní přednosti dnes už více než šesti tisíc amerických dronů jsou v jejich účinnosti. Například v Somálsku museli kdysi američtí vojáci útočit na hnízda teroristů pomocí vrtulníků nebo "létajících dělových člunů" AC-130.

Byly to nákladné a složité operace s nejistým výsledkem. Ten dnes zajistí jeden dron řízený na dálku z nějaké letecké základny v USA.

Potřebná infrastruktura je přitom obvykle poměrně levná. V etiopském Arba Minchu například stačilo využít existující civilní letiště, na němž armáda USA ohradila a zabezpečila asi dva tisíce metrů čtverečních plochy. Nepočetný vojenský personál se stravuje v kavárně letiště. Od zbytku je odlišuje jediné - americký jídelníček.

Příprava na start v Afghánistánu.

Autor: - pp -Foto: Pentagon

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ