Nizozemci vrátí Ghaně <span>hlavu jejího krále</span>

Zahraničí
21. 3. 2009 15:30
Jeden z bývalých ashantských králů.
Jeden z bývalých ashantských králů.

Ghanský prezident John Atta Mills.Hlava ghanského krále, kterého nizozemští kolonisté popravili v třicátých letech devatenáctého století, poputuje zpátky do vlasti a bude náležitě pohřbena.

Badu Bonsu II., vůdce kmenu Ašantů, byl stať kolem roku 1835 poté, co místní obyvatelé zabili dva holandské agenty.

Muzeum v Leidenu, které má jeho hlavu ve skladu, doufá, že bude náležitě pohřbena. Ghana vyjádřila, že král by neměl posmrtný klid, pokud by jeho hlava zůstala v muzeu.

Král Bonsu byl popraven poté, co byly během povstání proti evropské zabiti dva Nizozemci. Jejich hlavy si následně pověsil na svůj trůn jako trofeje. Není známo proč a jak, ale jeho vlastní hlava po popravě skončila naložená v láhvi s formaldehydem v Lékařském centru Univerzity v Leidenu.

Spisovatel Athur Japin řekl loni nizozemským médiím, že hlavu objevil během přípravy na psaní historického románu. „Má vousy a jeho oči jsou zavřené, vypadá to, jako že spí," říká Japin.

Muzeum etnografie v Leidenu.„Hned mě napadlo, tady něco není v pořádu," dodal spisovatel.

Ghanské úřady se o objevu brzy dozvěděly a zažádaly o vrácení hlavy. Pokud by zůstala nepohřbena, králův hrob by byl neúplný a jeho duch by podle nich „neměl klid."

Nyní mluvčí nizozemského ministerstva kultury sdělil médiím, že muzeum se rozhodlo vrátit hlavu do Ghany z důvodu důstojnosti. „Je to přece král," zdůraznil důležitost artefaktu Freek Manche. Muzeum oznámilo, že úřady jsou v kontaktu s Ghanou a zařizují bezpečný převoz konzervované hlavy.

Navrátit se k předkům

Vzhledem k respektu k lidským ostatkům nepovolilo žádné fotografie.

Korespondent britské stanice BBC v ghanském hlavním městě Akkře Will Ross připomenul, že respekt k mrtvým má v Ghaně hluboký kulturní význam. Ghanský historik Addo-Fening řekl Rossovi, že rozhodnutí muzea je „velice, velice důležité".

„Když někdo zemře a jeho tělo není nalezeno a pohřbeno, lidé se obávají, že nenajde klid a neodebere se ke svým předkům," říká. „Vzhledem k tomu, že jde o krále, je vystavování jeho hlavy je svým způsobem ponižování jeho lidu. Nyní budou mít Ghaňané příležitost mu vzdát úctu. Myslím, že to bude dobré pro psychiku komunity," dodal historik.

Britská grafika z roku 1817 zobrazující ashantské válečníci.Ašantové jsou důležitou ghanskou etnickou skupinou. V osmnáctém a devatenáctém století ovládala Ašantská říše velké části západní Afrik. V průběhu devatenáctého století ztratila nezávislost a byla rozdělena evropskými kolonizátory. Ašantská monarchie stále existuje a nominálně vládne v jednom z ghanských regionů.

Mluvčí leidenského muzea Marleen van't Oever řekl, že ještě není známé datum návratu hlavy krále do Ghany, ale bude to „pravděpodobně spíše v dlouhodobém horizontu."

Krok nizozemského muzea není ojedinělý. V roce 2006 Univerzita v Aberdeenu ve Skotsku vrátila do Nového Zélandu devět zachovaných hlav maorských válečníků získaných v devatenáctém století. Ve stejném roce vrátilo britské Muzeum přírodní historie ostatky osmnácti Aboriginců do Austrálie.

Foto: Reuters, Wikimedia Commons, traveladventures.org a opera-amsterdam.nl

Další čtení

Trump nevyloučil, že USA zastaví mírové rozhovory o Ukrajině

Zahraničí
18. 4. 2025
ilustrační foto

Floridské úřady zadržely Američana, podezřívaly ho, že je migrant

Zahraničí
18. 4. 2025

Ukrajina a Spojené státy podepsaly memorandum o nerostných surovinách

Zahraničí
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ