Udělení Nobelovy ceny za mír liberijské prezidentce Ellen Johnsonové Sirleafové jí může pomoci zajistit druhý prezidentský mandát v blížících se volbách, hrozí ale zhoršením politického napětí v zemi pošramocené občanskou válkou.
Od konce 14 let trvajícího konfliktu, ve kterém zemřelo více než 200 tisíc lidí a který zanechal infrastrukturu země v troskách, budou mít voliči v západoafrické zemi v úterý podruhé příležitost volit prezidenta.
Johnsonová Sirleafová byla oceňována za to, že v poválečných letech dokázala snížit dluh země a udržet stabilitu. Čelí však kritice kvůli odkladům obnovení infrastruktury a tomu, že nedokázala odstranit kriminalitu a korupci ve vládě. Analytici tvrdí, že přestože cena by mohla polarizovat politickou scénu, pravděpodobně zvýší její šance ve volbách, a dokonce jí umožní získat nadpoloviční většinu hned v prvním kole.
"Může okamžitě vyhrát... Musí ale zajistit, že lidé v odlehlých oblastech se doví, že dostala cenu, a jak to může změnit jejich životy," řekla Lydie Boková z poradenské agentury StrategiCo.
Johnsonová Sirleafová si prestižní cenu za mír rozdělila s liberijskou mírovou aktivistkou Leymah Gbowee a jemenskou aktivistkou Tawakkul Karmánovou. Načasování ocenění čtyři dny před volbami, ve kterých se utká s opozičními rivaly Winstonem Tubmanem a bývalým povstaleckým vůdcem Princem Johnsonem, mezi jejími kritiky vyvolává pochybnosti a mohlo by zvýšit napětí.
Vzteklá opozice
"Opozice bude pravděpodobně vzteklá. Bude to vypadat jako podpora a výsledek může vypadat jako záležitost předem rozhodnutá mezinárodním společenstvím," řekla analytička při Mezinárodní krizové skupině (ICG) Titi Ajayiová. Analytici původně předpokládali, že Johnsonová Sirleafová nezíská nadpoloviční počet hlasů a v listopadu půjde do druhého kola. Předseda norského Nobelova výboru v Oslu Thorbjörn Jagland odmítl názory, že cena pro prezidentku může vypadat jako zasahování do liberijských voleb.
"Nemuseli jí tu cenu dávat. Podporovala válku. Udělení této ceny nás Liberijce donutí k tomu, že ji vykroužkujeme," řekl ale osmatřicetiletý pracovník ochranky John Sren na dnešním ohlášeném mítinku Tubmanových stoupenců na stadionu v Monrovii. Sešlo se na něm asi 45 tisíc lidí.
Pokud volby proběhnou hladce, mohly by nastartovat investiční projekty v sektoru ropy a hornictví za miliardy dolarů.
Liberijská volební komise oznámila, že volby se 11. října uskuteční podle plánu. Zapsalo se k nim skoro 1,8 milionu voličů. Volební kampaň dosud probíhala klidně, výjimkou bylo několik případů násilností a zastrašování.