Nobelova cena do Libérie může vyhrotit předvolební napětí

Zahraničí
7. 10. 2011 17:25
Ellen Johnsonová Sirleafová, první zvolená africká prezidentka. Díky Nobelově ceně asi úspěch zopakuje.
Ellen Johnsonová Sirleafová, první zvolená africká prezidentka. Díky Nobelově ceně asi úspěch zopakuje.

Udělení Nobelovy ceny za mír liberijské prezidentce Ellen Johnsonové Sirleafové jí může pomoci zajistit druhý prezidentský mandát v blížících se volbách, hrozí ale zhoršením politického napětí v zemi pošramocené občanskou válkou.

Od konce 14 let trvajícího konfliktu, ve kterém zemřelo více než 200 tisíc lidí a který zanechal infrastrukturu země v troskách, budou mít voliči v západoafrické zemi v úterý podruhé příležitost volit prezidenta.

Johnsonová Sirleafová byla oceňována za to, že v poválečných letech dokázala snížit dluh země a udržet stabilitu. Čelí však kritice kvůli odkladům obnovení infrastruktury a tomu, že nedokázala odstranit kriminalitu a korupci ve vládě. Analytici tvrdí, že přestože cena by mohla polarizovat politickou scénu, pravděpodobně zvýší její šance ve volbách, a dokonce jí umožní získat nadpoloviční většinu hned v prvním kole.

"Může okamžitě vyhrát... Musí ale zajistit, že lidé v odlehlých oblastech se doví, že dostala cenu, a jak to může změnit jejich životy," řekla Lydie Boková z poradenské agentury StrategiCo.

Johnsonová Sirleafová si prestižní cenu za mír rozdělila s liberijskou mírovou aktivistkou Leymah Gbowee a jemenskou aktivistkou Tawakkul Karmánovou. Načasování ocenění čtyři dny před volbami, ve kterých se utká s opozičními rivaly Winstonem Tubmanem a bývalým povstaleckým vůdcem Princem Johnsonem, mezi jejími kritiky vyvolává pochybnosti a mohlo by zvýšit napětí.

Vzteklá opozice

"Opozice bude pravděpodobně vzteklá. Bude to vypadat jako podpora a výsledek může vypadat jako záležitost předem rozhodnutá mezinárodním společenstvím," řekla analytička při Mezinárodní krizové skupině (ICG) Titi Ajayiová. Analytici původně předpokládali, že Johnsonová Sirleafová nezíská nadpoloviční počet hlasů a v listopadu půjde do druhého kola. Předseda norského Nobelova výboru v Oslu Thorbjörn Jagland odmítl názory, že cena pro prezidentku může vypadat jako zasahování do liberijských voleb.

Opozice asi na prezidentku nemá."Nemuseli jí tu cenu dávat. Podporovala válku. Udělení této ceny nás Liberijce donutí k tomu, že ji vykroužkujeme," řekl ale osmatřicetiletý pracovník ochranky John Sren na dnešním ohlášeném mítinku Tubmanových stoupenců na stadionu v Monrovii. Sešlo se na něm asi 45 tisíc lidí.

Pokud volby proběhnou hladce, mohly by nastartovat investiční projekty v sektoru ropy a hornictví za miliardy dolarů.

Liberijská volební komise oznámila, že volby se 11. října uskuteční podle plánu. Zapsalo se k nim skoro 1,8 milionu voličů. Volební kampaň dosud probíhala klidně, výjimkou bylo několik případů násilností a zastrašování.

Autor: Reuters, AFP, ČTK Foto: ČTK/AP , Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ