Noví vládci Egypta šlapou na plyn. Sílí stará garda

Zahraničí
9. 7. 2013 15:30
Přívrženci svrženého prezidenta Mursího.
Přívrženci svrženého prezidenta Mursího.

Prozatímní egyptské vedení vydalo časový plán pro parlamentní a prezidentské volby, které by se měly uskutečnit do začátku příštího roku. Návrh, který počítá s velmi brzkým uspořádáním hlasování, by měl zmírnit obavy západních zemí obávajících se o budoucí demokratický vývoj Egypta, téměř jistě ale prohloubí hněv stoupenců svrženého prezidenta Muhammada Mursího. Do čela vlády by se měl postavit bývalý ministr financí Házim Bibláví, viceprezidentem pak Muhammad Baradej.

Z nynější situace zjevně profitují lidé svrženého prezidenta Husního Mubáraka, kteří začali spolupracovat se salafisty a zjevně jim v některých věcech ustupují.

V káhirských ulicích vládnou vojáci.Na základě plánu, který zveřejnil v pondělí večer dočasný prezident Adlí Mansúr, bude v následujících dvou týdnech jmenována komise. Jejím úkolem bude sepsat návrh dodatků k ústavě schválené za Mursího islamistické vlády.

Tyto změny pak budou během čtyř měsíců předloženy voličům k odsouhlasení v referendu.

Do dvou měsíců, tedy někdy počátkem příštího roku, by se měly konat parlamentní volby. Až se sejde nové zákonodárné shromáždění, bude mít týden na to, aby vyhlásilo prezidentské volby.

Dočasný prezident Adlí Mansúr.

Nová exekutiva s podporou islamistů?

Mezitím prozatímní prezident Adlí Mansúr zřejmě uzavřel několikadenní konzultace o vzniku přechodné vlády, která by měla dovést zemi k předčasným volbám. Premiérem se má stát ministr financí Házim Bibláví, který vedl resort financí v dočasné vládě po svržení diktátora Mubáraka. Předtím byl dlouho šéfem egyptské exportní rozvojové banky a mezi lety 1995-2000 byl zástupcem generálního tajemníka OSN.

Viceprezidentem se má stát generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a proreformní politik Muhammad Baradej.

Muhammad Baradej.Přechodné vedení země, podporované armádou, chce kompromisem ukázat, že je přijatelné i pro islamisty poté, co armáda minulý týden svrhla Mursího z Muslimského bratrstva, největší islamistické organizace Egypta.Mansúr musel dospět ke kompromisu se stranou Núr, druhou největší islámskou organizací v zemi, která první dva kandidáty na premiéra, včetně Baradeje, odmítla. Vysoké politické zdroje přitom během pondělka označovaly za favorita na post ministerského předsedy bývalého ministra financí Sámira Radvána, strana Núr s ním souhlasila. Problém s ním však měli liberálové. 

Nezákonný puč?

Muslimské bratrstvo ale nadále trvá na tom, že byl z čela státu odstraněn vojenským převratem, a považuje veškeré další politické kroky svých rivalů za nezákonné. Mursího poradce Isám Irján dnes podle zpravodajského serveru BBC News Mansúrův časový plán otevřeně odmítl.

Rozezlení fanoušci Mursího před objektem republikánské gardy, kde je exprezident zřejmě držen.

Vydání časového rámce pro příští volby následovalo krátce po pondělním násilí v Káhiře, při němž bylo zabito nejméně 51 stoupenců exprezidenta Mursího, kteří demonstrovali u armádního objektu.

V ulicích Káhiry panoval dnes dopoledne klid, výzvy Muslimského bratrstva k novým protestům v pozdějších dnešních hodinách ale vzbuzují strach z dalších násilností, napsala agentura Reuters. Během dneška mají být také pohřbeni Mursího přívrženci usmrcení při pondělní přestřelce.Muslimské bratrstvo vyzvalo po krveprolití k povstání.

 

Autor: - red -, ČTK , APFoto: ČTK

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ