V sedmnácti egyptských provinciích se v sobotu uskutečnila druhá část referenda o návrhu nové ústavy. Hlasování, které podporují vládnoucí islamisté, ale odsuzuje liberální opozice, bylo prodlouženo o čtyři hodiny do 22.00 SEČ.
V některých provinciích se kvůli nepřítomnosti soudců zdrželo a z několika míst je hlášen malý zájem voličů. V závěru referenda bylo oznámeno, že svou funkci opustil egyptský viceprezident Mahmúd Mekki.
V sobotním referendu hlasovala asi polovina z 51 milionů voličů. Analytici očekávají, že návrh ústavy bude schválen, první neoficiální výsledky by mohly být známy v neděli. Návrh základního zákona získal podporu i minulý týden v první etapě referenda, kdy se hlasovalo v deseti provinciích. Tehdy pro ústavu podle předběžných výsledků hlasovalo asi 57 procent voličů, ale za nízké účasti - hlasovalo jenom 31 procent oprávněných voličů.
Během sobotního hlasování vyvolala nervozitu překvapivá rezignace viceprezidenta Mahmúda Mekkiho, a krátce na to i oznámená a vzápětí dementovaná demise guvernéra egyptské centrální banky Farúka Ukdy. Mekki svůj odchod v prohlášení zdůvodnil nesouladem mezi politickou prací a svou původní profesí soudce.
Z řady egyptských governorátů docházely stížnosti na porušování volebních pravidel, ale o hlasování většinou nebyl velký zájem. Strana svobody a spravedlnosti (FJP) Muslimského bratrstva zorganizovala pro své příznivce autobusovou dopravu k volebním místnostem. Lidé ale neprojevili velký zájem, takže poloprázdné autobusy dlouho vyčkávaly s odjezdem ve vesnicích.
V dělnické čtvrti Gízy se tvořily u místností dlouhé fronty a na hlasování tam přišel osobně dohlédnout ministr vnitra Ahmad Gamáladddín. Ve čtvrti Muhandisín byli povoláni vojáci, když přítomní soudci odmítli voličům ukázat své doklady. Ve čtvrti Bulák zase jeden ze soudců lidi nabádal, aby s ústavou souhlasili.
Z několika míst přišly stížnosti, že do volebních místností nebyli vpuštěni lidé pověření nezávislým dohledem. Stanice Al-Džazíra ale upozornila, že podobné stížnosti provázely také první kolo referenda, které se konalo před týdnem.
Podle ochránců lidských práv návrh obsahuje záruky proti svévolnému zadržování lidí a mučení a zachovává svobodu vyznání - zmíněni jsou v této souvislosti ale jen muslimové, křesťané a židé, což prý vyvolává obavy z útlaku menších náboženství.