O zvěrstvech v Súdánu se prý přehání

Zahraničí
2. 7. 2007 15:14
Dárfúrští běženci: na pomezí mezi arabským a africkým světem (2006)
Dárfúrští běženci: na pomezí mezi arabským a africkým světem (2006)

Dárfúrští běženci: na pomezí mezi arabským a africkým světem (2006)Zprávy o masakrech civilistů v Dárfúru na rozkaz súdánské vlády či s její podporou jsou nepravdivé nebo bezmezně přehnané... Většinou za nimi stojí ti, kdo mají na věci nějaký zájem. Tvrdí to někteří němečtí odborníci, kteří v Súdánu působí.

Program proslulého Egyptského muzea v Berlíně se uplynulý víkend změnil v nezvyklou politickou tribunu, uvádí berlínský tisk. „Cítíme potřebu představit vám realitu dnešního Súdánu“ prohlásil před plně obsazeným přednáškovým sálem Pergamon Muzea ředitel egyptské expozice Dietrich Wildung. Mezinárodně odsuzovaná vláda v Chartúmu je podle něj lepší než její pověst.

Na tom, jak je špatná, mají prý podíl prakticky všichni: OSN, humanitární organizace, vlády i novináři. Své soudy opírá Wildung o zkušenosti německých archeologů, již v Súdánu působí.

Ve velmi emocionální přednášce přirovnal geolog a geograf Stefan Kröpelin z Univerzity v Kolíně (Universität zu Köln), který bádá v Súdánu už 27 let, zprávy o masakrech v Dárfúru k obviněním USA vůči Bagdádu před zatím posledním válečným tažením v Iráku.

Stejně jako se v Iráku nenašly zbraně hromadného ničení, nejsou důkazy pro genocidu či systematické vraždění v Dárfúru, míní Kröpelin.

Je to tvrzení, které se prostě vypustilo do světa, uvádí. Podle Kröpelina mrtví přirozeně existují, ale v žádném případě v uváděném rozsahu. Jezdecké milice (džandžavíd), které podle OSN systematicky útočí na civilisty, vypalují domy, znásilňují ženy, si někdo „vymyslel jako klasického otloukánka“, myslí si odborník z Univerzity v Kolíně.

Kröpelinova domněnka - jde o ropu. Spojené státy ji chtějí v Súdánu těžit a odtud dopravovat ropovodem do Kamerunu na pobřeží Atlantiku. Proto “západní vojenské zdroje” podporují rebely proti vládě v Chartúmu zbraněmi a vozidly. Povstalce v Dárfúru mělo podle Kröpelina cvičit dvě stě příslušníků americké námořní pěchoty.

Novinářům Kröpelin vyčetl, že pracují povrchně, jednostranně a vznášejí absurdní obvinění. Jako příklad uvedl magazín Geo, jenž v červnovém vydání doplnil materiál o Dárfúru černobílými fotografiemi. “Svým způsobem zpracování to připomíná temné časy třetí říše,” argumentuje Kröpelin. Podle přítomného súdánského velvyslance v Berlíně vzniká většina zpráv médií o Dárfúru “z doslechu”.

Expertka německých liberálů (FDP) na obrannou politiku Elke Hoffová ocenila Kröpelinovu zprávu jako skvělou. Je prý skeptická, zda plánovaný mírový sbor o síle dvacet tisíc mužů může splnit očekávání, jež jsou s jeho vysláním do Dárfúru spojována. Německo a EU by se podle ní měly více angažovat humanitárně namísto morálního zvedání ukazováčku.

Argumenty, které zazněly na přednášce v Berlíně, jsou menšinové, ale zdaleka ne ojedinělé. Hlavně v africkém tisku se lze v poslední době stále častěji setkat s názorem, že konflikt v Dárfúru se stává stále více “zástupnou válkou” mezi Čínou, která ze Súdánu bere třetinu svých ropných dovozů, a USA. Mluví se o lidských právech, ale za kulisami jde hlavně o jedno: nerostné zdroje.

Už roku 1980, kdy ještě v Súdánu pátrali po ropě Američané, uváděli odborníci koncernu Chevron, že její zásoby mohou být v zemi větší než v Saúdské Arábii nebo Iráku. Americké firmy však poté musely Súdán opustit a dlouhodobé koncese na těžbu černého zlata v Súdánu mají dnes Číňané, Malajci a další.

Tento stav Spojeným státům nevyhovuje. Proto, tvrdí někteří komentátoři, se USA a OSN snaží nejrůznějšími sankcemi ropné exporty Súdánu ochromit. To je prý i důvod, proč se ve víře v budoucí možnost přístupu k ropě v Súdánu zveličují a podporují regionální konflikty.

Foto: www.refugeesinternational.org

Autor: - pp -

Další čtení

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ