Americký prezident Barack Obama ocenil pokrok, jehož během posledních let dosáhla Afrika. Kontinent podle něj čekají náročné úkoly, například vytvoření milionů pracovních míst pro nastupující generace. Právě s tím chtějí Spojené státy pomáhat jako přátelé a partneři, pomocí obchodu a investic. Obama to řekl během svého projevu v sídle Africké unie v etiopské metropoli Addis Abebě. Kontinent by měl ale vymýtit korupci, dodal Obama a zkritizoval rovněž nedodržování demokratických principů v některých zemích.
Obama poznamenal, že Afrika je jedním z nejrychleji rostoucích regionů na světě. "Někteří afričtí partneři mi často říkali, že nechtějí, abychom jim jen posílali pomoc, že chtějí obchodovat," dodal. I proto USA chtějí s Afričany více spolupracovat, jednotlivé africké země by ale měly i více obchodovat mezi sebou. Další vzestup Afriky je podle něj důležitý pro celý svět.
Rozvoj kontinentu ale bude záležet i na demokracii, na konání svobodných a spravedlivých voleb, na dodržování svobody slova, zdůraznil americký prezident. V této souvislosti zkritizoval věznění novinářů v některých afrických zemích i fakt, že se někteří afričtí vůdci snaží udržet u moci nelegálně mnohem delší dobu, než stanovují zákony. To je případ Rwandy nebo Burundi. "Nechápu, proč se lidé snaží zůstat (u moci) tak dlouho - hlavně tehdy, když mají dost peněz," řekl šéf Bílého domu.
"Mám rád svou práci, ale podle ústavy už nemohu znovu kandidovat. Myslím, že jsem byl docela dobrý prezident a že bych dokonce i vyhrál, ale už nemohu," řekl za obrovského potlesku Obama, jemuž za půldruhého roku končí druhé funkční období.
Jak prezident zdůraznil, nikdo nemůže být nad zákonem, nikdo by neměl být prezidentem na celý život. "Vede to k nestabilitě, jak jsme to viděli například v Burundi," dodal s tím, že on se těší, až nebude prezidentem, nebude mít kolem sebe tolik ochranky, bude se moci jít projít, trávit více času s rodinou a třeba i více cestovat do Afriky. Právě Africká unie by měla využít své autority k tomu, aby zajistila, že afričtí vůdci budou dodržovat svou vlastní ústavu, doplnil Obama, který ve funkci prezidenta skončí v lednu 2017.
Obama také vyzval Africkou unii, aby její zástupci ve svých domovských zemích tlačili na to, aby "nikdo nebyl doživotním prezidentem". Nicméně analytici tvrdí, že tato slova pronesená před diplomaty a ne před těmi, kterých se týkají, mohou mít jen malou odezvu.
"Stojím před vámi jako hrdý Američan a zároveň syn Afričana," vyzdvihl Obama hned na úvod svůj původ. Jeho otec se narodil v Keni. "Všichni jsme jedna rodina, jeden kmen," dodal a několikrát během své řeči zmínil odkaz bývalého jihoafrického prezidenta a nositele Nobelovy ceny za mír Nelsona Mandely.
Spojené státy podle Obamy nepřestanou podporovat africké země v jejich boji s nejrůznějšími teroristickými skupinami, ať už jde o Boko Haram zejména v Nigérii, Šabáb v Somálsku, hnutí Islámský stát či organizaci al Kajda. Je potřeba, aby i celý svět v Africe s tímto bojem více pomáhal, dodal.
Obama se stal vůbec prvním americkým prezidentem, který sídlo stále vlivnější Africké unie navštívil. Po jednání v Addis Abebě ukončí americký prezident svou pětidenní africkou cestu, během níž vedle Etiopie navštívil i Keňu. Jeho cesta vyvolala mezi lidmi obrovský zájem, tisíce se jich shromažďovaly v místech, kudy projížděla kolona aut s šéfem Bílého domu.
Obama ocenil pokrok Afriky, kritizoval korupci i volby
Zahraničí
28. 7. 2015 18:34Americký prezident Barack Obama během své návštěvy Etiopie.