Obětem pirátů pomáhá nenápadná kancelář v Malajsii
23.11.2008 11:14
Po dramatičnosti není v celosvětově nejdůležitější ohlašovně útoků pirátů ani stopy. Tiše tu bzučí počítače, tři pracovníci klidně sledují obrazovky - atmosféra je tu na hony vzdálena tomu, co se odehrává u pobřeží Somálska. Tam jsou desítky námořníků v zajetí ničemných pirátů.
Od poloviny listopadu je mezi nimi i pětadvacetičlenná posádka saúdskoarabského supertankeru Sirius Star.
Ohlašovna sestává ze dvou malých místností v nenápadném kancelářském výškovém domě v malajsijském hlavním městě Kuala Lumpur. "Možná to tu všechno vypadá malé a bezvýznamné, přesto jsme ale jedním z klíčových hráčů v mezinárodním boji proti pirátství," říká Noel Choong, ředitel Střediska pro sledování pirátství při Mezinárodním úřadu pro námořní dopravu, jak se ohlašovací centrála oficiálně jmenuje.
ČTĚTE TAKÉ: Únosci supertankeru žádají výkupné 25 milonů dolarů
Je zapojen i do případu tankeru Sirius Star, za který chtějí piráti, jak se proslýchá, dostat mnohamilionové výkupné. Středisko pomáhá při "výměně informací a koordinaci záchranných pokusů," říká Choong. Víc toho nepoví, aktuální vyjednávání nekomentuje.
Na zdi má Choong mapu světa, na níž je vidět, oč tu jde. Desítky špendlíků jsou zapíchnuty ve světových vodách, jeden za každý ohlášený pirátský útok. Těsno je především před východním pobřežím Afriky, notorickou pirátskou nástrahou, ale i u břehů Nigérie na západním pobřeží kontinentu. Špendlíky jsou i v Moluckém průlivu mezi Malajsií a Indonésií, jejich dnešní počet ale není nic proti tomu, kolik se jich tam ježilo ještě před několika lety, ujišťuje Choong. Boj proti pirátství v Moluckém průlivu patří k největším úspěchům.
Ředitel protipirátského střediska: Boj se nám daří
Středisko v Kuala Lumpuru zřídila v roce 1992 Mezinárodní obchodní komora. Do té doby neměly posádky žádné centrum pro krizový kontakt v případě útoku na moři. Lokální námořní úřady byly často obtížně dosažitelné, nebo zcela nedosažitelné, a tak byli napadení námořníci dalekosáhle odkázáni jen sami na sebe. Od roku 1992 je ale kualalumpurské ohlašovací středisko prvním kontaktním místem pro kapitány v nouzi, a to nonstop. "Když se nějaká loď stane terčem útoku, zalarmuje nás jako první a my okamžitě vyšleme volání o pomoc všem plavidlům v dané oblasti," říká Choong.
Pokud je to možné, udržují jeho spolupracovníci kontakt s posádkou napadené lodi a radí jejím majitelům ohledně styku s bezpečnostními úřady a dalšími pomocnými a záchrannými složkami. Obchodní a hlídkující válečné lodi jsou nepřetržitě informovány o pirátských aktivitách. Podle statistik kualalumpurského ohlašovacího střediska bylo za prvních devět měsíců letošního roku spácháno celosvětově 199 pirátských útoků: na palubu 115 lodí se pirátům podařilo vstoupit, 31 jich odvlekli, 16 námořníků bylo zavražděno.
Navzdory hororovým zprávám z Adenského zálivu je Choong přesvědčen, že se boj proti pirátství daří. "Problémy přirozeně jsou, například že v nebezpečných vodách není dostatek bojových plavidel. Je ale povzbuzující vidět, že útoky v kdysi nebezpečných oblastech poklesly."
K TÉMATU: Somálští piráti propustili řecký tanker
Jako příklad uvádí právě Molucký průliv. V roce 2005 označila londýnská pojišťovací společnost Lloyd´s tuto vodní cestu za nejnebezpečnější na světě a zvýšila pojistnou sazbu pro lodi tudy proplouvající. To přivedlo sousedící státy Malajsii, Indonésii a Singapur k bezpříkladné spolupráci v podobě přísných hlídek a satelitního sledování, říká Choong. A s působivým výsledkem: počet přepadů lodí piráty poklesl v dané oblasti ze 75 v roce 2000 na loňské čtyři útoky.
Foto: AP, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.