Evakuaci cizinců z Libye zmítané nepokoji komplikuje špatné počasí. Některé lodě přichystané odplout z libyjských přístavů kvůli silnému větru nemohou na moře.
Loď s několika stovkami Američanů čeká už od středy v přístavu v Tripolisu, odkud má pasažéry dopravit na Maltu. Dvě plavidla s 4500 Číňany se však do vysokých vln vydala a směřují na Krétu. Řecko pomáhá s evakuací patnácti tisíc čínských dělníků. V Libyi působil asi dvojnásobek Číňanů.
Británie jedná o možnosti evakuovat své občany s pomocí vojska. Jde o asi 170 Britů pracujících na odlehlých ropných zařízeních v poušti. Ministr zahraničí William Hague řekl, že nevylučuje nasazení speciální jednotky. Britský premiér David Cameron, který je právě v Ománu, se omluvil krajanům, z nichž mnozí rozhořčeně Londýn kritizovali za pomalou evakuaci z Tripolisu. V Libyi je ještě zhruba 500 Britů, 300 z nich v metropoli a asi sedm desítek v Benghází.
V Libyi je teď podle odhadů deset tisíc občanů zemí Evropské unie. K jejich evakuaci budou využita nejen letadla, ale asi také lodě. Češi, jichž jsou v Libyi asi tři desítky, mají využít kapacit nabízených jinými evropskými zeměmi.
Lidé, kterým se už podařilo z Libye dostat, popisují chaotické scény. V Benghází, které je v rukou opozice, prý ze sloupů elektrického vedení visí těla oběšenců. Svědci prý viděli také vojenská auta po okraj naplněná těly mrtvých.
Tripolské letiště se údajně podobá blázinci. "Je to tam jako v zoo. Pokouší se odtamtud dostat asi deset tisíc lidí. Je to šílené, naprosto se to vymklo kontrole," řekl Brit Ewan Black po návratu do Londýna.
Turecku se zatím podařilo dostat z Libye sedm tisíc svých občanů, osmnáct tisíc zbývá. Dvě lodi s nimi dorazily do tureckého přístavu Marmaris. Turecko chce pomoci i s evakuací cizinců.
Dnes jsou v Sarajevu očekávána tři letadla s evakuovanými občany Bosny. Domů se už od pondělka pozemními hranicemi dostalo třicet tisíc Tunisanů a Egypťanů.