Opusťte zabavené farmy bělochů! vyzval Zimbabwany nový ministr

Zahraničí
13. 12. 2017 21:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

K okamžitému opuštění nezákonně zabraných farem vyzval Zimbabwany nový ministr zemědělství Perence Shiri. Svržený dlouholetý prezident Robert Mugabe vyvlastňoval půdu bělošským obyvatelům země. Část z nich se nyní možná na své pozemky vrátí.

"Všichni, kdo byli protiprávně usazeni, nebo se sami usadili na přerozdělované půdě, by měli okamžitě odejít," prohlásil Shiri po setkání s provinčními ministry v metropoli Harare.

"Na farmách by měli zůstat pouze lidé, kteří mají doklady o držení půdy, nebo ti, kterým byl pozemek legitimně přidělen," řekl ministr podle webu státního deníku The Herald.

Mugabeho autoritativní režim od konce 90. let prováděl násilné zábory půdy stovek farmářů z řad bělošských obyvatel Zimbabwe. Zdůvodňoval to potřebou nápravy dědictví po bělošské nadvládě z doby, kdy země byla britskou kolonií. Změny ale vedly k problémům v zemědělském sektoru, které zhoršily již beztak špatný stav ekonomiky.

Mugabeho po téměř čtyřiceti letech v úřadu prezidenta zbavila v listopadu moci armáda. Novou hlavou státu se vzápětí stal jeho bývalý spojenec a pozdější rival Emmerson Mnangagwa. Ten slíbil, že pozvedne ekonomiku a potlačí korupci. Pozemkovou reformu označil za nezvratnou, zároveň ale oznámil záměr odškodnit bělošské farmáře, kteří přišli o pozemky a často pak uprchli do ciziny.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Neznámý

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ