Piráti, kteří operují u břehů Somálska, získali v letech 2005 až 2012 na výkupném za zajaté posádky a lodi 413 milionů dolarů (skoro osm miliard korun). Vyplývá to z údajů, k nimž v nové studii dospěly OSN, Světová banka a Interpol. Podle této studie většina peněz putovala organizátorům pirátských útoků, kteří je použili například na nákup zbraní či financování milicí, samotným pirátům zůstal jen zlomek celkové částky.
"Neřešený problém pirátství je hrozbou pro stabilitu a bezpečnost, ale také silou, která dokáže korumpovat místní i mezinárodní ekonomiku," uvedl jeden ze spoluautorů zprávy Stuart Yikona ze Světové banky. Peníze získané jako výkupné od rejdařských společností se totiž pašují přes hranice, slouží k nákupu zbraní a k dalším nezákonným operacím. Podle odhadů tak pirátství znamená pro světové hospodářství každoroční ztráty ve výši 18 miliard dolarů.
Sami pachatelé pirátských útoků získávají z výkupného jen nepatrný podíl, podle odhadů u nich skončí jen 0,1 procenta celkové částky.
Somálští piráti, kteří byli v posledních letech největší hrozbou pro lodní dopravu u afrických břehů, od roku 2011 výrazně omezili svou aktivitu. Letos například přepadli nejméně plavidel za posledních sedm let. Útlum se připisuje lepší koordinaci mezinárodních protipirátských sil a zvýšení ostrahy na samotných plavidlech.
Osm miliard dolarů za sedm let. Výdělek pirátů na výkupném
Zahraničí
3. 11. 2013 07:01
Somálští piráti omezili od roku 2011 svoji aktivitu (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Shutterstock