Až padesát tisíc lidí v jihosúdánském státě Horní Nil čelí porušování lidských práv ze strany vládních sil. S odkazem na čtvrteční prohlášení vysokého komisaře OSN pro lidská práva Zaída Husajna o tom informovali novináři.
Zhruba 25 tisíc civilistů, kteří koncem dubna uprchli do města Aburoc, když v jejich městě Kodok zahájily jihosúdánské síly ostřelování, nemají podle Husajna kam uprchnout. Mnoho z nich patří k etnické skupině Shilluk, jejíž příslušníci se mnohdy stávají terčem armádních sil.
O bezpečnost civilistů se podle Husajna dostatečně nestará ani jedna strana konfliktu.
Jižní Súdán je zmítán etnickým násilím takřka od svého založení v roce 2011. Země se ocitla v občanské válce v roce 2013, když se prezident Salva Kiir, pocházející z etnické skupiny Dinka, rozešel s viceprezidentem Riekou Macharem, který patří k etniku Nuerů. V srpnu 2015 dosáhli znepřátelení politici dohody o příměří, boje v zemi ale pokračují.
Loni v prosinci OSN varovala, že etnické násilí v Jižním Súdánu může vyústit v genocidu. V důsledku nepokojů přišly o život desítky tisíc lidí. Konflikt rovněž způsobil jednu z největších uprchlických krizí na světě a vyhnal ze země více než 1,6 milionu obyvatel.