Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v úterý evakuoval z Libye do Nigeru 132 uprchlíků a žadatelů o azyl pocházejících převážně z Eritreje, jejíž vládu OSN obvinila ze zločinů proti lidskosti. Běženci budou z Nigeru putovat do třetích zemí, kde získají azyl.
Další evakuace běženců z Libye do Nigeru je naplánována na příští týden.
Dosud UNHCR do Nigeru přepravil asi tisíc uprchlíků a žadatelů o azyl. Evakuace ale musely být přerušeny kvůli prodlevě v poskytování azylu těmto běžencům v západních zemích.
Několik set uprchlíků a žadatelů o azyl bylo přepraveno do cílových destinací přímo z Libye. Protože ale většina západních států v roce 2014 zavřela své ambasády v Tripolisu, častěji se stává, že jsou migranti přepraveni nejprve do bezpečnější země a až následně na místo, kde získají azyl.
Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. Moc je rozdělena mezi různými milicemi a v zemi panuje dvojvládí, v jehož důsledku vzkvétá zločinnost.
Země se stala tranzitním místem pro statisíce uprchlíků ze subsaharské Afriky. Mnoho z nich nebezpečnou cestu podniklo s cílem přeplout moře do Evropy. Často ale běženci v Libyi čelí nelidskému zacházení ze strany pašeráků lidí a místních bojůvek. Nezřídka se stávají obětí mučení a jsou nuceni pracovat jako otroci.