OSN posílí mírovou misi v rozvráceném Jižním Súdánu

Zahraničí
25. 12. 2013 09:50
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Zástupci OSN našli v jihosúdánském městě Bentiu hromadný hrob s ostatky 75 lidí. Jde zřejmě o vojáky jihosúdánské armády. Další dva hromadné hroby jsou také v hlavním městě Jižního Súdánu, ale k nim se pracovníci OSN ještě nedostali. V zemi proti sobě bojují jednotky prezidenta Salvy Kiira proti oddílům bývalého viceprezidenta Rieka Machara. Násilnosti, které propukly v polovině prosince, dotlačily mladý africký stát na pokraj občanské války. Rada bezpečnosti OSN v reakci na bezpečnostní situaci v zemi schválila posílení mírové mise OSN v Jižním Súdánu na 12 500 vojáků, skoro dvojnásobek nynějšího počtu.

Podle vyjádření činitele OSN Tobyho Lanzera během týdne bojů v Jižním Súdánu zahynuly "tisíce" lidí. Vysoká komisařka OSN Navi Pillayová již dříve během dne vyzvala obě strany, aby chránily civilisty. Upozornila také na to, že velitelé i politici mohou být stíháni za spáchání válečných zločinů. "Získali jsme v minulých dnech důkazy o útocích na konkrétní osoby vytipované podle jejich etnické příslušnosti. Našli jsme masový hrob v Bentiu ve státě Jednota, a dva další jsou v Jubě," řekla. Vojáci nalezení v hrobě v Bentiu patřili k etniku Dinka.

Jihosúdánský konflikt nabývá podoby etnické války. Za Kiirem stojí příslušníci jeho kmene Dinků, za Macharem zase Nuerové. V bojích padlo už několik set lidí. Machar i Kiir tvrdí, že jsou ochotni jednat o ukončení konfliktu. Pillayová vyjádřila obavy také o osud stovek lidí, kteří byli zatčeni a jsou drženi na neznámých místech.

Mírové jednotky OSN.Horšící se situace přiměla generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna v pondělí navrhnout navýšení mezinárodní mise OSN o 5500 vojáků na skoro dvojnásobných 12 500 příslušníků takzvaných modrých přileb. V případě policie Ban navrhl posílit misi o zhruba 400 lidí na 1323 strážců pořádku. Posílené jednotky by měly lépe chránit civilisty před násilnostmi.

Patnáctičlenná Rada bezpečnosti OSN Banovu žádost jednomyslně schválila a vyzvala k okamžitému končení násilností v zemi. Nové síly se mají rekrutovat ze současných misí OSN v Kongu, Pobřeží slonoviny či Libérii.

Jihosúdánská armáda ohlásila, že dobyla zpět strategické město Bor, které předtím ovládli Macharovi lidé od 19. prosince. Ministr informací řekl, že povstalci jsou na útěku a že dobytí města je dárkem vlády národu. Bor leží asi 200 kilometrů severně od Juby, kde byla slyšet střelba i po ministrově oznámení. Kvůli bojům a obléhání Macharovými oddíly z Boru uprchlo na 17 tisíc civilistů.

Koordinátor humanitárních prací OSN v Jižním Súdánu Toby Lanzer  řekl, že během týdne bojů mezi vládními a povstaleckými silami zahynuly "tisíce" lidí. Lanzer již dříve tento týden odhadl, že na útěku je v zemi 100 tisíc civilistů.

"Pro mě není pochyb, bilance jde do tisíců," řekl koordinátor.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Papež František zemřel na mrtvici a následné selhání srdce

Zahraničí
Aktualizováno: 21. 4. 2025 23:25

Představitelé USA, Ukrajiny a Evropy budou v Londýně jednat o příměří

Zahraničí
21. 4. 2025

Světoví státníci oceňují osobnost zesnulého papeže Františka

Zahraničí
21. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ