Organizace spojených národů plánuje příští rok přesunout z Libye až 10 000 uprchlíků. S odkazem na Roberta Mignoneho z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) o tom informovala agentura Reuters. UNHCR se tak snaží ulehčit situaci tisícům lidí uvízlých ve zhoršujících se podmínkách v zadržovacích střediscích.
Libye je hlavní zemí, přes kterou lidé utíkající před chudobou a válkou míří do Evropy. Ilegální migrace ze země však od července oproti stejné době v minulém roce klesla o dvě třetiny. V boji proti pašerákům pomáhají vládě v Tripolisu OSN i Itálie. Řím pomáhá i při operacích libyjské pobřežní hlídky.
Podle aktivistů za lidská práva však potlačování migrace vedlo ke zhoršení podmínek v libyjských uprchlických táborech. Jejich kapacita je přeplněná, mnohdy chybí potraviny a lékařská péče a naopak se vyskytuje kriminalita.
OSN repatriuje uprchlíky do afrických zemí, které jsou ochotny je přijmout zpět, a o jejich přesunu jedná i se státy Evropské unie nebo s Kanadou, uvedl Mignone. "Tento týden opustí Libyi 350 běženců, do konce ledna pak nejméně dalších 1000... V roce 2018 plánujeme přesídlit z Libye 5000 až 10 000 uprchlíků," cituje agentura představitele UNHCR.
Podle Mignoneho bylo v Libyi zaregistrováno se statusem uprchlíka 44 306 lidí.
Libyjské úřady popírají, že by se migranti stávali terčem násilí. Země je údajně jen ochromena prudkým nárůstem počtu uprchlíků a nedostatkem finančních zdrojů pro zajištění dostatečné péče o ně.