Rada bezpečnosti OSN v noci na dnešek prodloužila mandát mírové mise společných sil Africké unie (AU) a OSN UNAMID v súdánské provincii Dárfúr o další rok. Nevyhověla ale požadavku Libye a JAR, aby se přestalo jednat o možnosti pohnání súdánského prezidenta Umara Hasana Ahmada Bašíra před mezinárodní sou za genocidu.
V rámci kompromisu přijala velká většina členů rady britský návrh, podle nějž RB OSN "bere na vědomí" námitku Africké unie proti možnému trestnímu stíhání Bašíra. Spojené státy ale tuto kompromisní formulaci odmítly jako příliš velký ústupek a jako jediné se hlasování zdržely. Zbylých 14 členů RB rezoluci podpořilo.
Společné mírové síly Africké unie (AU) a OSN UNAMID v Dárfúru zahájily činnost právě před rokem a jejich mandát k 31. červenci vypršel. Rada bezpečnosti proto mandát mírových sil prodloužila. V rámci kontingentu mělo působit 26 tisíc vojáků a policistů, avšak operuje jich tam necelých 10 tisíc. Příslušníci sil měli skoncovat s vražděním černošského obyvatelstva v provincii, stěžují si však, že kromě nepúlného počtu jim chybí technické vybavení, zejména vrtulníky, které jsou pro bezpečný pohyb po rozsáhlém území i pro ochranu civilního obyvatelstva nezbytné.
Skupina mezinárodních osobností ve čtvrtek vyzvala několik zemí, mezi nimi i Česko, aby "v hangárech zahálející stroje" pro akci OSN a AU poskytly. Celkem je zapotřebí asi 70 vrtulníků, k dalším zemím konkrétně vyzývaným k jejich poskytnutí patří Indie, Itálie, Rumunsko a Ukrajina.
Většinou černošští povstalci v Západním Dárfúru se chopili zbraní v roce 2003. Obvinili chartúmskou vládu z lhostejnosti k násilnostem, které na domorodém obyvatelstvu páchaly arabské milice džandžauí. Humanitární krize v regionu zasáhla čtyři miliony lidí. Konflikt si podle OSN dosud vyžádal přes 300 tisíc obětí na životech a vyhnal 2,2 milionu lidí z domovů. Prokurátor Mezinárodního trestního soudu tyto zločiny označil za genocidu, z níž obvinil právě Bašíra.
Podle některých názorů prezident Bašír násilnosti nepřímo podněcuje, aby upevnil moc své vlády i v jejích nemuslimských částech. Má v tom údajně materiální podporu Číny, která jeho režimu dodává zbraně ve snaze rozšířit svůj vliv v Africe.
Foto: AP, Profimedia