OSN ruší bezletovou zónu nad Libyí, válka oficiálně končí

Zahraničí
27. 10. 2011 19:22
Válka v Libyi skončí 31. října.
Válka v Libyi skončí 31. října.

Rada bezpečnosti OSN ve čtvrtek zrušila předpoklad pro mezinárodní vojenskou operaci v Libyi. Jednomyslně totiž schválila rezoluci, kterou se v této severoafrické zemi ruší bezletová zóna zavedená v březnu. Skončí tak i několikaměsíční vojenská operace Severoatlantické aliance. Rezoluce OSN vstoupí v platnost 31. října ve 23.59.

Rezoluce zároveň zmírňuje embargo na dovoz zbraní, aby mohla Přechodná národní rada (NTC) pořídit potřebný počet zbraní na zajištění národní bezpečnosti. Ruší i blokování majetku ropných společností a libyjských bank.

Francie vyjádřila po schválení rezoluce potěšení nad tím, že se mohla podílet na operaci v Libyi. "Jsme zvlášť pyšní na to, že jsme byli od počátku na straně lidu bojujícího proti Muammaru Kaddáfímu. Nyní bychom měli našim libyjským přátelům pomoci při rekonstrukci země," prohlásil Gérard Araud, francouzský velvyslanec při OSN.

Britský ministr zahraničí William Hague označil ukončení bezletové zóny za znamení, že Libye vstoupila do nové éry. "Rezoluce opakuje, že libyjská vláda má za úkol chránit lidská práva a zabránit odvetám a útlaku," prohlásil Hague podle AFP.

Rada bezpečnosti rozhodla o ukončení operace NATO i přes středeční žádost libyjské přechodné vlády, aby v ní aliance pokračovala alespoň do konce tohoto roku. "Nyní, když jsme dosáhli vítězství, si libyjský lid přeje, aby NATO pokračovalo ve svých operacích nejméně do konce roku," prohlásil šéf libyjské přechodné vlády Mustafá Džalíl ve středu na úvod schůzky v Kataru s veliteli vojenských štábů zemí, které se zapojily do vzdušného bombardování a hlídkování aliance pod záštitou OSN v Libyi.

Aliance v pátek formálně odsouhlasí ukončení své mise v Libyi. Podle aliančních prohlášení ale nyní zvažuje další způsoby pomoci libyjskému lidu. Jak uvedl nejmenovaný činitel amerického ministerstva zahraničí citovaný AFP, nyní probíhají rozhovory s NTC o možné nové roli NATO, například při kontrole hranic, při pomoci s demobilizací bojovníků a při zajištění zbraní.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ