Evropské země by měly přerušit veškeré ekonomické vztahy s Libyí a zavést proti ní sankce. Vyzval k tomu dnes francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Pro řadu zemí Evropské unie má ale import ropy z Kaddáfího říše značný význam, u tří z nich kryje více než pětinu dovozu této strategické suroviny.
Sarkozy svou výzvou reagoval na zprávy o tvrdém potlačení protestů v Libyi. Italský ministr zahraničí Franco Frattini dnes řekl, že podle italských odhadů už si srážky vyžádaly tisíc mrtvých. Libyjské ministerstvo vnitra přiznalo tři stovky obětí.
"Nemáme ucelenou informaci o počtu mrtvých, ale odhadujeme, že je jich kolem tisíce," řekl Frattini.
Sarkozy vydal prohlášení, v němž navrhl evropským partnerům "přijmout rychle konkrétní sankce, aby si ti, kdo nesou za násilí v Libyi odpovědnost, uvědomili, že za to ponesou důsledky". "Rád bych až do dalšího rozhodnutí pozastavil ekonomické, obchodní a finanční vztahy s Libyí," sdělil prezident po schůzce s ministry.
Jeden z jeho poradců předtím řekl, že by evropské země měly zvážit zákaz povolování cest Libyjcům do EU a také zmrazení jejich kont.
Pro řadu unijních členů je ale Libye významným strategickým partnerem. Její zásoby ropy jsou největší v Africe a na žebříčku největších světových producentů černého zlata zaujímá sedmnáctou příčku (ze zemí OPEC je na místě sedmém).
V lednu 2001 těžila Libye zhruba 1,6 milionu barelů ropy denně, z nichž pětina, zhruba 85 procent, mířila do Evropy. Měřeno podle celkového objemu dovozu nakupuje nejvíce surové ropy Irsko (23 procent), Itálie (22 procent) a Rakousko (21 procent).
Švýcarsko, které zažívalo loni ve vztazích s Muammarem Kaddáfím těžkou diplomatickou krizi, dováželo ještě předloni z Libye tři čtvrtiny své roční spotřeby ropy. Loni to bylo už jen 18 procent a letos je to ještě méně.
Ropný sektor libyjskému hospodářství jasně dominuje. O asi 90 procent příjmů z exportu se stará právě ropa. Pohyb její ceny na světových trzích má tedy na libyjskou ekonomiku značný dopad.
Zloba libyjského vůdce Kaddáfího vůči EU by se mohla projevit také v razantním zvýšení počtu afrických běženců směřujících na starý kontinent. Jen loni dostal plukovník 50 milionů eur z Bruselu - z jejich finančních příspěvků vybraným africkým zemím se unie snaží problém s běženci externalizovat. Libye se poměrně úspěšně brání tomu, aby se její území stalo pro ilegální uprchlíky tranzitem.
K bezpočtu spekulací, které se nyní šíří Libyí a dále do zahraničí, patří i ta, že Kaddáfí spáchá brzy sebevraždu.
Vlažné opatření ligy arabských států
Liga arabských států (LAS) na úterním jednání v Káhiře zakázala Libyi účast na dalších schůzkách do té doby, než násilnosti v Libyi budou ukončeny. Podle prohlášení LAS násilnosti v této zemi jsou porušením lidských práv a norem mezinárodního práva.
K těm, kdo odmítají s režimem spolupracovat, se dnes přiřadil blízký spolupracovník syna libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Ředitel jeho nadace Júsuf Savání rezignaci zdůvodnil tím, že nesouhlasí s použitím násilí proti účastníkům protestů.
Nadace patří Kaddáfího synovi Sajfovi Islámovi. Založil ji v roce 2009 a jako libyjský muž číslo 2 s její pomocí posiloval svůj vliv.
Libyjci protestují proti režimu od poloviny února. Kaddáfí proti nim poslal žoldáky a bezpečnostní složky. Nejvíc obětí je podle ministerstva vnitra ve východolibyjských městech Banghází, Bajdá a Darna. Na protest proti tomu vypovědělo Muammarovi Kaddáfímu spolupráci mnoho členů diplomatických misí v zahraničí.
LAS ale nepozastavila členství. Jakmile prý Tripolis zahájí dialog s opozicí a zaručí lidem bezpečnost, bude se moci k jednacímu stolu vrátit. Arabské státy také Tripolis vyzvaly, aby přestal bránit sdělovacím prostředkům informovat o situaci a aby zajistil lékařskou pomoc všem raněným.
Divadýlko plukovníkových fandů
Asi 150 lidí se dnes shromáždilo na hlavním náměstí v Tripolisu na Kaddáfího podporu. Jweho příznivci nesli libyjské vlajky a Kaddáfího portréty. Podle svědků se z centra Tripolisu ozývá střelba. Východ země má v rukou opozice a jako první z měst na západě dnes získala Misurátu.
Kaddáfí v úterním projevu vyzval své stoupence, aby na jeho podporu dnes vyšli do ulic. Většina tripolských ulic dnes zela prázdnotou a podle agentur se hodně lidí bojí vycházet ven. Přes vládní výzvy, aby se lidé vrátili k práci, bylo otevřeno jen několik restaurací.
Jeden z Tunisanů, kteří se vrátili z Libye domů, řekl, že ulicemi metropole projíždějí Kaddáfího žoldnéři a rozhánějí sebemenší skupinky lidí.
Na východě se tancuje
Podle vojáků, kteří vypověděli Kaddáfímu poslušnost, už režim nemá východ státu pod kontrolou. Také stále více příslušníků ozbrojených sil odmítá poslouchat jeho rozkazy. Dvoučlenná posádka moderní stíhačky ruské výroby Su-22 Suchoj letoun nechala zřítit poté, co se bezpečně katapultovala, než aby střílela do odpůrců režimu v Benghází.
V oblasti mezi Tobrúkem a Benghází prý panuje idylický klid, lidé si povídají v kavárnách, nikde nejsou vidět policisté ani vojáci. Někde se zastavují autobusy s cizinci, kteří odjíždějí domů. V Benghází se v minulých dnech odehrály nejtěžší ze střetů a v tomto městě si demonstrace vyžádaly největší počet obětí.
Benghází naplno ovládly oslavy nad vítězstvím povstání proti Kaddáfímu v tomto městě. Tisíce lidí vyšly do ulic, tancovaly, skandovaly protivládní hesla a mávaly vlajkami v červených, zelených a černých barvách, tedy z období před Kaddáfího nástupem k moci. Město ohlušoval rachot z odpalované zábavní pyrotechniky.