Pětice ministrů rezignovala kvůli obvinění z korupce

Zahraničí
28. 3. 2015 15:45
Prezident Uhuru Kenyatta (vlevo) a viceprezident William Ruto.
Prezident Uhuru Kenyatta (vlevo) a viceprezident William Ruto.

Keňskou vládu kvůli obviněním z korupce opustilo pět ministrů. Oznámil to úřad prezidenta Uhurua Kenyatty, který je k tomuto kroku vyzval. Ministři obvinění odmítají a očekávají, že se brzy do svých úřadů vrátí. Spolu s ministry ze svých postů odešla také řada vysokých úředníků.

"Jak jsem řekl, očekávám, že budu očištěn. Odstupuji, aby se mohlo začít s vyšetřováním," prohlásil nyní již bývalý ministr zemědělství a rybolovu Felix Koske. Rezignaci podali mimo jiné i ministři pro energetiku, dopravu a zaměstnanost.

Kenyatta ve čtvrtek v reakci na tajnou zprávu protikorupční komise, kterou dostal parlament, prohlásil, že všichni, jejichž jméno je v dokumentu uvedeno, by měli odstoupit, aby bylo možné začít s vyšetřováním.

Prezident v roce 2013, kdy se úřadu hlavy státu ujal, označil boj proti korupci za jeden ze svých hlavních úkolů. Řada kritiků mu vyčítá, že ve svém úsilí selhal.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ