Plamen protestů v Egyptě začíná postupně skomírat

Zahraničí
9. 2. 2011 11:00
Chlapec s egyptskou vlajkou v Alexandrii. Opoziční vichr utichá.
Chlapec s egyptskou vlajkou v Alexandrii. Opoziční vichr utichá.

Proti demonstrující egyptské opozici hraje čas, a nejen ten. Tisíce lidí znovu nocovaly na náměstí Osvobození (Tahrír) v Káhiře, kde v uplynulých 15 dnech statisíce lidí požadovaly okamžitý odchod prezidenta Husního Mubaraka. Začínají se ale objevovat názory, že okno demokratických změn na Nilu se už zavírá, či dokonce zavřelo.

Prezident Mubarak odmítl odejít, slíbil ale, že nebude kandidovat v příštích volbách. Přes počáteční euforii, kterou odpor proti režimu považovanému za nedotknutelný vyvolal, mezi demonstranty sílí obavy, že Mubarak a vedení, které pod tlakem ulice vybral, se udrží u moci a pokusí se o odvetu.

Pro demonstranty je podle přítomných médií důležité udržet protesty při síle. V zemi, kde více než 40 procent obyvatel musí vyjít s méně než dvěma dolary na den, přitom existují obavy, že patová situace obrátí proti pokračujícím protestům ty Egypťany, kteří se do nich zatím nezapojili, pocítili však ekonomický dopad nepokojů.

Demonstranti se modlí před obrněným vozem na Tahríru.Podle odhadů přední francouzské banky Crédit Agricole stojí Egypt krize denně 310 milionů dolarů. 

"Nebuďte unavení, nebuďte unavení. Svobodu jsme ještě nezískali," znělo z tlampače před stanovým městečkem, které odhodlaní aktivisté postavili za barikádami na náměstí.

Dvě asi sedmileté děti uprostřed demonstrantů pochodují s cedulemi s nápisem "Mubarak zabíjí lidi".

Další lidé podobně jako dříve strávili noc kolem tanků, které blokují vstup na náměstí, v obavách, že jejich odchod by mohl vyústit v nové útoky Mubarakových stoupenců, nebo aby se nepokusily vyklidit náměstí silou.

Prezident v úterý sestavil komisi pro reformu ústavy s cílem upravit pravidla prezidentských voleb, některé však tento krok nechává chladný.

"Dokud Mubarak neodejde, není možné vyjednávat. Jakmile bude pryč, bude možné hovořit o nejrůznějších věcech," říká řada demonstrantů.

Mubarak stále u moci. Při setkání s ministrem zahraničí SAE v Káhiře 8. února 2011.Egyptský viceprezident Umar Sulajmán, který v úterý oznámil Mubarakovy další vstřícné kroky vůči opozici, obvinil demonstranty, že ochromují ekonomiku Egypta.

Davy lidí na náměstí Osvobození a některých dalších místech podle něj vyvolávají pochyby u dalších lidí, zda jít do práce. "Nemůžeme tuto situaci snášet dlouho a krizi musíme ukončit co nejdříve," řekl také.

Je pravděpodobné, že v uplynulých dvou týdnech nebyl egyptský režim ani jednou ve vážném nebezpečí, domnívají se někteří politologové. Západ hraje o čas a nepřímo podporuje Mubaraka dále u moci.

Svět nebyl dosud v Egyptě svědkem žádných opravdu zásadních institucionálních změn ani u armády. Režim navíc chytře zinscenoval hru na "dobrého a zlého policajta". Tím prvním je armáda a tím druhým skutečná policie.  

 

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Velvyslanec USA v Izraeli žádá vyšetření vraždy Američana zabitého osadníky

Zahraničí
15. 7. 2025

Do Pompejí se vrátila erotická mozaika, kterou ukradl nacistický voják

Zahraničí
15. 7. 2025

Ministři zahraničí EU se neshodli na pozastavení asociační dohody s Izraelem

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ