Soupeření o moc mezi jednotlivými proudy libyjské opozice, které jsou nyní navíc dobře vyzbrojeny, by mohlo po smrti Muammara Kaddáfího výrazně zesílit. A to i v situaci, kdy si mnozí Libyjci užívají tyto šťastné momenty, touží po stabilitě a očekávají možnost vyměnit pušky za volební urny.
Přechodná národní rada bude muset zajistit, aby se stále ještě existující Kaddáfího síly neuchýlily k partyzánské válce z pouště, která by mohla vést k destabilizaci tohoto severoafrického člena Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jeho ropného průmyslu.
Očekává se, že Kaddáfího smrt umožní Libyi opět začít vydělávat na prodeji ropy na světových trzích a bezpečnější situace v zemi pracovníkům na ropných polích zajistí návrat zpět do práce.
Asi nejdůležitějším testem pro Přechodnou národní radu (NTC) bude odpověď na obrovské očekávání šesti milionů Libyjců, kteří jsou nyní osvobozeni od strachu, jejž nastolil Kaddáfí během své vlády.
"Jsou tu nyní obrovská očekávání. Doteď měli omluvu v podobě války. Tu už nemají... Nyní se musí všechno odehrát," říká John Hamilton, expert na Libyi z organizace Cross Border Information. "Je to těžký úkol. Musejí se starat o lid... Na druhou stranu se možná budou moct radovat z obnovených oslav, které si užívali po pádu Tripolisu, pokud budou schopni dát dohromady umírněnou vládu v krátké době."
Zpráva o Kaddáfího zadržení a zabití se objevila jen minuty po informaci o pádu jeho rodiště do rukou povstalců i za pomoci leteckých útoků NATO, čímž bylo poraženo poslední významné místo odporu Kaddáfího stoupenců.
Ovládnutí Syrty a smrt Kaddáfího znamenají, že vládnoucí NTC se musí nyní chopit úkolu vytvořit nový demokratický systém, jehož realizaci slibovala po pádu tohoto města. Úplné osvobození země by mělo být vyhlášeno v sobotu a tím by měl začít proces, jehož cílem je konání demokratických voleb.
"Kaddáfí je nyní mučedníkem a mohl by se stát symbolem pro hnutí za nezávislost nebo pro kmenové spory - možná ne v nejbližší budoucnosti, ale ve střednědobém až dlouhodobém výhledu," soudí George Joffe, expert na severní Afriku na univerzitě v Cambridge.
"Skutečnost, že NATO může být obviňováno z jeho smrti, je znepokojující, v rámci regionální podpory by to mohlo podkopat legitimitu Přechodné národní rady."
NTC bude možná muset čelit mnohem větší výzvě - zvládnout ozbrojené milice, jež původně stály proti Kaddáfímu, nyní však soupeří mezi sebou o podíl na politickém zastoupení v Libyi.
Alex Warren, expert na Libyi z poradenské organizace pro Blízký východ a severní Afriku, říká, že Kaddáfího smrt je jednoznačně unikátním momentem a má rozhodně více než symbolický význam. "Tyto skupiny však musejí být pokojně rozpuštěny nebo integrovány do ozbrojených sil. Otázkou zůstává, komu se tito bojovníci zodpovídají, jak se vyrovnají se vztahy mezi sebou a co jsou jejich požadavky," vypočítává.
Podle postupu navrženého povstaleckými silami, jež svrhly Kaddáfího v září, bude po oficiální deklaraci osvobození Libye následovat přesun NTC z Benghází do Tripolisu během 30 dnů. Do osmi měsíců by mělo být zvoleno 200 zástupců, kteří zasednou v národní radě, a ta by měla jmenovat premiéra. O měsíc později by měl premiér sestavit vládu.
Rada bude muset do stanoveného termínu navrhnout novou ústavu a uspořádat volby do parlamentu. Někteří se obávají, že politikaření při vytváření nové vlády by mohlo vést k silnému napětí mezi dosud sjednocenou opozicí proti Kaddáfímu.
Ten už není a to, co spojence drželo pohromadě, by nyní nemuselo stačit. Podle Warrena není jasné, zda současný předseda NTC Mustafá Džalíl, který je vnímán jako politik s nejširší podporou, odstoupí, či nikoli. "V nynější fázi při absenci jakékoli další organizované politické instituce je zásadní, aby existovalo vedení, které bude dohlížet na zásadní prvky transformace, včetně vzniku politických stran, organizace voleb a rozpuštění či integraci bojovníků," říká.
V posledních týdnech je Tripolis svědkem jasného soupeření o titul nejlepší milice v metropoli, kde mnoho ozbrojených skupin nyní chce kontrolovat město a označovat se za jedinou legitimní bezpečnostní sílu. Americký senátor John McCain při své návštěvě v Libyi minulý měsíc vyzval NTC k rychlému postupu při získání kontroly nad ozbrojenci.
"Je to konec jedné éry, ale boj o novou vládu již začal," prohlásil Alí Abdal Átif Ahmíd, libyjský politolog na Novoanglické univerzitě. "Všechno záleží na tom, jak NTC povede zemi a smíří lid..., nebo zda se uchýlí k odvetě a bude počítat zásahy. To by byla nebezpečná cesta."