Zprvu to vypadalo jako učebnicový pokus o puč. Dva rychlé čluny plné ozbrojených mužů se v noci na úterý blížily k prezidentskému paláci v Malabu, hlavním městě Rovníkové Guineje.
Zatímco první loď se vládním silám podařilo potopit, posádka druhé se vylodila a zaútočila.
U prezidentského paláce se rozpoutala palba. Státní televize následující den ukázala rozbitá okna a díry po kulkách ve zdi. "V noci na úterý jsme odrazili teroristický útok," prohlásil vládní mluvčí tohoto středoafrického státu Jeronimo Osa Ekoro. Jeden útočník byl podle něj zabit a patnáct zajato.
Podle mluvčího bylo všech šestnáct mužů příslušníky Hnutí pro osvobození delty Nigeru (MEND), militantní skupiny, jež působí především v sousední Nigérii. Mluvčí této organizace však v e-mailu zaslaném médiím účast skupiny na útoku popřel. Obvinění proti nim označili rebelové podle BBC za paranoidní.
Pozorovatelé a diplomaté v oblasti se v názoru na incident rozcházejí. Pokus o puč, jedna z verzí, byl podle některých až příliš ukázkový. A proč by si útočníci vybrali k akci okamžik, kdy prezident Rovníkové Guineje Teodoro Obiang Nguema nebyl v paláci... V té době dlel na pevninské části státu, což bylo i veřejně oznámeno.
Také vláda v Malabu se nemohla shodnout, o co vlastně šlo. Armáda zprvu hovořila jen o přestřelce, poté se vojáci a politici dohodli na teroristické verzi. Pokus o puč neznámé skupiny, o němž hovoří někteří pozorovatelé, zástupci vlády popírají.
Není ani vyloučeno, že rádoby puč zinscenoval sám prezident Nguema, aby se zbavil nemilovaných protivníků.
Puč hrozil v Rovníkové Guineji již v roce 2004, kdy do něho byli zapojeni zahraniční žoldáci. Pokus o sesazení vlády však byl včas odhalen a jeho vůdce Simon Mann byl loni odsouzen k 34 rokům vězení.
Objevila se dokonce teorie, že cílem útočníků mohlo být také Mannovo osvobození. Neúspěšný pučista je nyní mimo celu a léčí se v nemocnici.
Prezident Rovníkové Guineje zemi vládne od roku 1979, kdy se dostal k moci rovněž vojenským pučem.
S nejdobrodružnější tezí vyrukovalo Hnutí pro osvobození delty Nigeru. Šlo podle něj o spiknutí Spojených států, které chtějí ospravedlnit zřízení základny Africom v oblasti. MEND vychází z toho, že USA projevují zvýšený zájem o oblast pobřeží mezi Nigérií a Angolou, jež je bohatá na ropu. Nové americké velení Africom bylo loni zřízeno ve Stuttgartu v Německu.
Je vlastně jen jediný důvod, proč by se někdo snažil uchvátit moc v Rovníkové Guineji. Maličká země s milionem obyvatel je třetím největším producentem ropy v Africe jižně od Sahary - za Angolou a Nigérií.
Armáda sousedního státečku Svatý Tomáš a Princův ostrov, rovněž bohatého na ropu, vyhlásila v souvislosti s útokem v Malabu pohotovost. Je tomu necelé dva týdny, 13. února, co na ostrovním státě zadrželi skupinu domnělých pučistů pod vedením jednoho jihoafrického žoldáka. Jen několik hodin po střelbě v Rovníkové Guineji zahájilo na Svatém Tomáši provoz radarové zařízení USA, jež sleduje lodní provoz v celé oblasti.
Foto: AP a Reuters