O 1,5 miliardy dolarů (přibližně 30,9 miliard Kč) chtěli angolskou vládu připravit lidé, mezi nimiž figuruje i syn bývalého prezidenta, informovalo angolské ministerstvo financí.
Intrika, jak stát o peníze připravit, byla podle úřadu v běhu už před srpnovými prezidentskými volbami, jež ukončily 38letý mandát Josého Eduarda dos Santose. Současný prezident Joao Lourenço proslul odstraňováním mocných osobností s vazbou na svého předchůdce.
Syn bývalého prezidenta José Filomeno dos Santos za vlády svého otce vedl angolský státní investiční fond. V lednu byl ovšem z funkce odvolán na základě podezření, které ho spojovalo s převodem 500 milionů dolarů (asi 10,3 miliardy Kč) z angolské centrální banky do Británie. Spolu s dos Santosem byl minulý měsíc prokuraturou obviněn i bývalý guvernér ústřední banky Valter Filipe da Silva.
Podle ministerstva financí předložila vládě firma, která se zaštiťovala podporou syndikátu mezinárodních bank, plán, jak Angole zajistit mezinárodní finanční balíček 35 miliard dolarů (přes 720 miliard Kč). Na oplátku od vlády žádala 1,5 miliardy dolarů na zajištění dohody. Na účet v Londýně byla ještě před prezidentskými volbami převedena třetina z uvedené částky. Britským úřadům připadala transakce podezřelá a peníze zmrazily. Částka byla posléze vrácena angolské ústřední bance, potvrdilo ministerstvo financí.
Dos Santos je druhým potomkem bývalé hlavy státu, jehož nynější prezident Lourenço zbavil funkce. Minulý rok byla vedení státní ropné společnosti Sonangol zbavena jeho sestra Isabel. Podle BBC je to nejbohatší žena Afriky. Angola je po Nigérii druhým největším africkým producentem ropy.