Pokud se nepodaří ukončit občanskou válku v Libyi, hrozí návrat IS

Zahraničí
10. 8. 2020 10:44
Vojáci v Tripolisu, hlavním městě Libye.
Vojáci v Tripolisu, hlavním městě Libye.

Pokud se brzy nepodaří ukončit občanskou válku v Libyi, mohla by v zemi znovu získat na síle a vlivu teroristická organizace Islámský stát. Podle serveru stanice Al-Džazíra to uvádí nová studie odborníků z americké organizace Army War College.

Podle odborníků se IS "přeskupuje, pomalu zvyšuje svoje kapacity (...), dokud nebude dost silný na to, aby se stal v Libyi vyzyvatelem". Organizace nyní v zemi provádí menší útoky, což je posun oproti její dřívější taktice, kdy pořádala velké strategické nájezdy, jejichž cílem bylo šokovat.

"Dělají menší útoky a vyvolávají potyčky, jež jsou nutné k tomu, aby si získali místo v kriminálních pašeráckých sítích, jež spojují subsaharskou Afriku s libyjským pobřežím na severu," poznamenal jeden z autorů studie.

V Libyi vládne chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tehdejší dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. Od té doby se o vládu nad zemí ucházejí dvě vlády, jedna sídlící na západě země v metropoli Tripolisu, kterou uznává OSN, a druhá na východě, kterou podporuje maršál Chalífa Haftar se svou armádou. Obě vlády získávají finanční a vojenskou podporu ze zahraničí, za tripolským kabinetem stojí Turecko, Haftara zase podporuje Egypt, Rusko či Spojené arabské emiráty.

Západolibyjské síly v roce 2016 po měsících bojů vyhnaly IS z přístavního města Syrta, což tehdy bylo největší území, které organizace kontrolovala mimo své hlavní bašty v Sýrii a Iráku. Podle studie se po vyhnání ze Syrty bojovníci IS přesunuli především do regionu Fezzán na jihu Libye, kde se zapojili do obchodu s lidmi a pašování zakázaného zboží, zejména kolem migračních tras, kterými míří utečenci z Afriky do Evropy.

Badatelé tvrdí, že většina bojovníků IS v Libyi pochází z ciziny a pro skupinu je proto v podstatě nemožné zapojit se to tamního politického života. "Čím déle bude přetrvávat nestabilita, čím déle bude (Libye) bez centrální vlády, která nemusí s nikým bojovat a může dohlížet na to, co dělají IS a další skupiny ve vnitrozemí, tím bude větší šance, že se IS (nebo někdo podobný) ve velké míře vrátí," poznamenávají autoři studie.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ZUMA/Amru Salahuddien

Další čtení

USA a Británie oznámily dosažení obchodní dohody

Zahraničí
8. 5. 2025

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, zdůraznil potřebu míru

Zahraničí
8. 5. 2025

V Istanbulu demonstrovaly desítky tisíc lidí za propuštění opozičníka Imamoglua

Zahraničí
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ