Egyptský nejvyšší soud popřel obvinění, že se pokouší svrhnout vládu. Prohlášení vrcholné justiční instance dále prohlubuje spor s prezidentem, kvůli němuž se v zemi protestuje už šestým dnem.
Jeho bezprostřední příčinou byl dekret, jímž si prezident Muhammad Mursí minulý týden přisvojil podle oponentů nepřiměřené pravomoci a zamezil justici kontrolovat rozhodnutí parlamentu i ústavního shromáždění. Obě instituce ovládá Muslimské bratrstvo, k němuž se řadí také Mursí. Oponenti okamžitě vyšli do ulic s tím, že si Muslimské bratrstvo připravilo pozici pro neomezenou vládu.
Mursí obvinil nejvyšší soud, že svým postojem k voleným institucím ohrožuje vládu. Soud totiž v létě rozhodl rozpustit dolní komoru parlamentu a odůvodnil to neústavností voleb. V neděli by měl rozhodovat o horní komoře a také o ústavním shromáždění.
Proti Mursího dekretu protestují právníci, z nichž někteří stávkují. Kasační a odvolací soudy ohlásily pozastavení činnosti, dokud prezident dekret neodvolá.
Zrušení dekretu chtějí také lidé, kteří se shromažďují každodenně na káhirském náměstí Tahrír. Požadují také rozpuštění ústavního shromáždění, které má sepsat novou ústavu. Pro nedostatek spolupráce z něj postupně odešli liberálové a členové opozice, takže nyní o základním zákonu rozhoduje jenom Muslimské bratrstvo. Mnoho z demonstrantů požaduje i rozpuštění vlády.
Od vyhlášení dekretu při protestech zemřeli už dva lidé a několik set je zraněno. Neklid v Egyptě vyvolává znepokojení i v západních státech. USA, které významným způsobem financují egyptskou armádu, žádají "klidný a demokratický dialog".