Velké podzemní jezero bylo nalezeno v oblasti súdánského Dárfúru. Podle odborníků by tento nález mohl pomoci k ukončení konfliktu. Podle vědců z Bostonské univerzity bude v regionu se souhlasem súdánské vlády vyvrtáno kolem tisíce studní.
Někteří analytici soudí, že boj o zdroje mezi arabskými nomády a černými Afričany v Dárfúru je jednou z příčin konfliktu. Od roku 2003 díky němu zemřelo dvě stě tisíc osob a kolem dvou milionů opustilo své domovy.
„Velká část nepokojů a bídy v Dárfúru souvisí s nedostatkem vody. Přístup ke sladké vodě je nezbytný pro přežití uprchlíků, může napomoci mírovému procesu a poskytnout nutné zdroje pro potřebný ekonomický rozvoj Dárfúru,“ uvedl geolog Farouk El-Baz z Bostonské univerzity.
Tým vědců nalezl jezero díky využití radarových údajů. Jeho rozloha je prý více než třicet tisíc čtverečních kilometrů. Stejnou rozlohu má Erijské jezero v USA, desáté největší na světě. Podobný nález byl podle vědců učiněn i v Egyptě, kde byly studny využity k zavodnění 150 tisíců akrů obdělávatelné půdy.
Zpráva programu Unep při OSN minulý měsíc uvedla, že v Dárfúru je jen malá naděje na mír, pokud se nebudou řešit také problémy devastace životního prostředí. Podle zprávy došlo za posledních čtyřicet let k rozšíření pouští v průměru o
Vědci ve své zprávě neuvádějí, jak by bylo případné hloubení studní financováno. Právě zajištění finančních zdrojů ale rozhodne o tom, nakolik bude objev skutečně přínosný, nebo zda se jedná jen o další nákladný výzkumný projekt, jehož výsledky zapadnou.
Konflikt v Dárfúru v západním Súdánu začal v roce 2003, když skupiny místních povstalců začaly útočit na vládní objekty. Vláda podle nich utlačovala černé Afričany ve prospěch Arabů. Boje následně přerostly v genocidu místního obyvatelstva (viz TÝDEN 21/04 a 49/06).
Na snímku jedna z obětí dárfúrského konfliktu.
Foto: archiv