Pomůžou Kaddáfímu Tuaregové? Spojuje je dlouhá tradice

Zahraničí
7. 9. 2011 10:23
Tuareg v typické modré.
Tuareg v typické modré.

NATO a libyjští rebelové (údajně horečně) pátrají po svrženém libyjském vůdci Muammaru Kaddáfím. Podle některých čerstvých zpráv může hledat útočiště u pouštního národa Tuaregů, s nimiž ho pojí dlouholeté úzké vazby. Plukovník je v oblastech obývaných Tuaregy oblíbený i proto, že finančně a materiálně podporoval jejich boj za větší autonomii.  

Téměř dva tisíce dobře vycvičených Tuaregů údajně bojovalo na straně libyjského vůdce Muammara Kaddáfího během libyjského konfliktu. Řada z nich jsou povstalci z Mali a Nigeru. Nyní se vracejí do svých vlastí.Tuaregové, kteří zůstali v Libyi, hovoří o masovém vraždění, jemuž jsou vystaveni po převzetí moci nad Tripolisem povstalci.

V oblasti Sahelu žije dohromady kolem 1,5 milionu Tuaregů, obývají území Mali, Nigeru, Maroka, Alžírska, Burkiny Faso a Libye. Tuaregové se řadí k berberským národům v Africe, které původně žily jako nomádi na Sahaře. Po vyhlášení nezávislosti afrických států v 60. letech se jejich tradiční sídelní oblasti rozdělily do několika států.

Bojovníci Tuaregů na severu Nigeru.Od té doby bojují Tuaregové o politické a kulturní uznání.

V roce 1972 založil Kaddáfí islámskou legii, polovojenskou jednotku. Byla to součást jeho snu o arabizaci Sahelu a o vytvoření velkého islámského státu. V 70. a 80. letech získával pro svůj plán bojovníky zejména z chudších států Sahelu, ale i Tuaregy v Libyi a nechával je vojensky vzdělávat.

I když islámská legie nenaplnila Kaddáfího sen, měla velký vliv na život Tuaregů v Mali a Nigeru. Několik období velkého sucha přinutilo mnoho mladých Tuaregů k odchodu do Libye, kde byli rekrutováni do legie.

Po jejím rozpuštění se bojovníci vrátili do svých zemí a hráli důležitou roli při povstáních Tuaregů, kteří v letech 1990 až 1995 bojovali za vlastní osady. Mali i Niger v roce 1995 učinily vůči Tuaregům politické ústupky.

Kaddáfí po předloňském podpisu mírové dohody mezi Tuaregy v Nigeru a Mali.V letech 2007 až 2009 začali Tuaregové v Mali a Nigeru opět útočit, neboť se znovu cítili politicky a ekonomicky znevýhodňováni. V dubnu 2009 povstalci po libyjském zprostředkování ukončili své povstání proti vládám v metropolích Bamaku a Niameyi.

Mnoho z nich nalezlo azyl v Libyi.

V kvetoucím libyjském cestovním ruchu odhalili Tuaregové novou oblast obživy. Začali působit jako průvodci v poušti nebo vedli cestovní kanceláře v metropoli Tripolisu.

Letos v březnu informovala média o verbování tuaregských bojovníků z Nigeru a Mali do řad Kaddáfího sil. Nakonec za libyjského vůdce bojovalo asi dva tisíce bývalých povstalců. Od chvíle, kdy do Tripolisu vstoupili libyjští povstalci, se začali Tuaregové vracet do svých zemí původu.

Festival Tuaregů v Alžírsku.Předseda regionální rady v Kidalu v Mali vyjádřil obavy z návratu ozbrojených Tuaregů, neboť podle něj hrozí v Sahelu nová destabilizace.

Tuaregové ale nebojovali pouze na straně Kaddáfího jednotek. Na východě a jihu Libye se již v únoru připojili k povstaleckému hnutí proti Kaddáfímu.

Celková situace Tuaregů v Libyi je ale po převzetí kontroly nad Tripolisem povstalci zničující. Podle jednoho ze zástupců Tuaregů nyní jednotky nového vedení země pořádají na příslušníky tohoto národa skutečné hony. "Situace je katastrofální, Tuaregové v Libyi jsou pronásledováni libyjskými povstalci, kteří je považují za příznivce Kaddáfího," prohlásil zástupce Tuaregů v Libyi Ishák Hasíní. Podle něj jde o masové vraždění.

Tuaregové prohrávají válku s koloniálními vojsky koncem devatenáctého století.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ