Popřevratové volby Lesotho ke stabilitě nenasměrovaly

Zahraničí
8. 3. 2015 14:00
Fronta před volební místností.
Fronta před volební místností.

Parlamentní volby, které se konaly minulý víkend v jihoafrickém Lesothu, zřejmě nepřispějí k uklidnění napětí, které v zemi panuje od loňského pokusu o vojenský převrat. Žádná strana nezískala zřetelnější většinu, a hrozí tak, že spory budou nadále pokračovat.

Volby do lesothského parlamentu se konaly oproti řádnému termínu o dva roky dříve. Vypsány byly v září po návratu premiéra Toma Thabaneho do země. Ten předtím uprchl po pokusu o vojenský puč, ke kterému došlo po změně šéfa armády a za nímž údajně stál vicepremiér Mothetjoa Metsing. Thabaneho zase podporovala policie. Situace se tehdy dočasně uklidnila za zprostředkování Jihoafrického rozvojového společenství.

Národní shromáždění má 120 členů, z nichž 80 je voleno většinovým systémem a 40 poměrnou metodou. Thabaneho strana All Basotho Convention (ABC) skončila těsně na druhém místě za Demokratickým kongresem Pakalithy Mosisiliho. Metsingova strana Lesotho Congress for Democracy (LCD) se umístila třetí. Konečné výsledky oznámila volební komise ve středu.

ABC spolu s LCD a Basotho National Party tvořily poslední koalici. Sestavena byla v roce 2012 po volbách, které znamenaly konec čtrnáctileté vlády Mosisiliho, od počátku ale byla značně nestabilní.

Na volby dohlížel jihoafrický viceprezident Cyril Ramaphosa.Ten se nyní do premiérského křesla vrátí a Metsing zůstane vicepremiérem. Thabane byl tedy přece jen vyštván. Celkem se na koalici bude podílet pět stran, kvůli silné ABC však nebude disponovat ústavní dvoutřetinovou většinou. Jak ukázal pokus o puč, země přitom nutně potřebuje institucionální reformu. Veřejnost také doufá v nastartování ekonomického rozvoje, který by zemi učinil soběstačnější a přinesl práci především mladým lidem.

Dvoumilionové Lesotho přezdívané "království v nebi" je malá, převážně hornatá konstituční monarchie obklopená územím Jihoafrické republiky. Králem je Letsie III. Nezávislost na Británii získalo v roce 1966, ale od té doby zažilo několik vojenských převratů. V roce 1998 při jednom z nich zahynulo v hlavním městě Maseru nejméně 58 místních obyvatel a osm Jihoafričanů.

Autor: - bro -, ČTK Foto: , ČTK/ZUMA

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ