Postřelený šéf guinejské junty odletěl do Maroka
04.12.2009 14:40
Šéf guinejské junty Moussa Dadis Camara, který ve čtvrtek vyvázl údajně s lehkým zraněním z pokusu o atentát, v doprovodu lékaře odletěl do Maroka. Má se zde údajně podrobit lékařské prohlídce. Podle světových agentur vláda zpřísnila bezpečnostní opatření v guinejské metropoli Konakry. Situace je údajně klidná.
"Prezident je na palubě burkinafaského letadla směřujícího do Maroka," řekl médiím nejmenovaný diplomatický zdroj s tím, že s prezidentem cestuje senegalský lékař. Maroko je dlouhodobou destinací, kde guinejská elita vyhledává lékařskou péči.
Na Camaru ve čtvrtek večer vystřelili vojáci asi rok poté, co se vojenský velitel po převratu ujal moci. Mezi útočníky byl také bývalý Camarův hlavní pobočník zapletený do zářijového masakru opoziční demonstrace. Pětačtyřicetiletý vůdce junty prý nebyl ohrožen na životě. Podle některých svědků ho kulka zranila na hlavě.
Dnes je situace v Guineji klidná. Vláda zpřísnila policejní opatření, na významných místech ve městě jsou policejní hlídky a na výjezdech z města Konakry zátarasy. Vojáci zde podle svědků prohledávají automobily.
Každodenní život v Konakry podle svědků poznamenaly obavy o bezpečí, mnoho lidí zůstalo doma a doprava prý byla citelně omezena.
Za organizátora útoku označil guinejský ministr komunikací Idrissa Chérif Camarova blízkého poradce Aboubacara "Toumbu" Diakiteho. Všeobecně se má za to, že nadporučík Diakite měl prsty v krvavém zákroku armády proti odpůrcům guinejské vojenské junty 28. září. Podle ochránců lidských práv při střelbě do mnohatisícového davu na stadionu v hlavním městě Konakry zahynulo nejméně 150 lidí.
Camara za zásah odmítl převzít odpovědnost. Střídavě obviňoval zahraniční žoldáky, neposlušné vojáky a davovou hysterii. Pod rostoucím mezinárodním tlakem však v říjnu souhlasil s ustavením nezávislé vyšetřovací komise.
Podle pozorovatelů se situace v zemi, která je největším světovým vývozcem hliníkové rudy bauxitu, může ještě zhoršit. Krátce před zářijovým masakrem pozorovatelé zaznamenali rekrutování vojáků v odlehlých oblastech Guineje. Mnozí z těchto vojáků se účastnili konfliktu v Libérii, kdy guinejské síly pomáhaly svrhnout režim Charlese Taylora.
Současná junta tímto způsobem oživuje vojenské sítě činné v nedávných západoafrických válečných konfliktech.
O stabilizaci poměrů v zemi usilují Burkina Faso a guinejský soused Senegal.
Foto: africaguinee.com, ČTK/AP a Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.