Síly věrné libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu údajně vtrhly do povstalecké bašty Benghází a pokoušejí se město znovu dobýt. Svět to považuje za porušení vyhlášeného příměří a chystá vojenskou protiakci. V zádech mají rezoluci OSN, která svolila k akcím na ochranu civilistů. Schyluje se k válce Západu v Libyi.
Libyjská vláda vůdce Muammara Kaddáfího tvrdí, že v pátek vyhlášené příměří dodržuje, a popírá, že by na povstalce v Benghází útočila. "V Benghází nejsou žádné boje. Jak jsme již řekli, vyhlásili jsme příměří a chceme, aby na místo dorazili mezinárodní pozorovatelé. Povstalci zde útočí na vesnice a města ve snaze vyprovokovat vojenský zásah ze zahraničí," uvedl podle Reuters mluvčí libyjské vlády Músá Ibráhím.V sobotu nad tímto druhým největším městem Libye sestřelen vojenský letoun MiG-23, pilotovi se před pádem stroje prý podařilo katapultovat. Podle pozdějších informací šlo ale ostroj povstalců. Různé zdroje informují o dělostřelecké palbě, která se v sobotu ozývá z předměstí Benghází. Kaddáfího síly podle svědků citovaných Al-Džazírou útočí na město z jihu a od pobřeží. Reportér BBC viděl v ulicích Benghází tanky. Z města utíkají stovky lidí.
Čtvrteční rezoluce Rady bezpečnosti OSN umožňuje zřízení bezletové zóny nad Libyí i vojenský zásah proti Kaddáfího jednotkám v případě ohrožení civilistů s výjimkou využití pozemních sil. Nejspíš se k tomu schyluje.
V sobotu k tomu svět vyzval předák libyjských povstalců Mustafá Muhammad Abbúd Džal. Prohlásil, že mezinárodní společenství musí konat urychleně, aby ochránilo civilisty. "V Benghází nastane katastrofa, pokud mezinárodní společenství neuplatní rezoluci Rady bezpečnosti OSN," řekl Džalíl.
O postupu vůči režimu Muammara Kaddáfího a případné intervenci by měli v příštích hodinách v Paříži jednat zástupci USA, Evropské unie, Ligy arabských států a Africké unie. "Vše je připraveno, ale rozhodnutí je teď na politicích. Je jasné, že musíme učinit rychlá opatření," cituje agentura Reuters zdroj z francouzské vlády.
Rada bezpečnosti OSN v rezoluci kvůli ochraně civilistů umožnila členským státům jakýkoliv vojenský zásah proti Kaddáfího jednotkám s výjimkou využití pozemních sil. Francie a Británie daly najevo, že jsou okamžitě připraveny zakročit.
Kaddáfí však v sobotu varoval západní mocnosti před zásahem v Libyi, k němuž prý nemají právo. V opačném případě prý budou "litovat", případná vojenská akce bude hodnocena jako "jasná agrese", uvedl Kaddáfí v dopisech adresovaných vedoucím představitelům světových mocností a OSN. Zároveň v něm zdůraznil, že čtvrteční rezoluce Rady bezpečnosti OSN umožňující zřízení bezletové zóny nad Libyí, je neplatná.
"To je bezpráví, jasná agrese. Budete litovat, pokud se budete vměšovat do našich vnitřních záležitostí," citoval podle AP mluvčí libyjské vlády Músá Ibráhím z Kaddáfího vzkazu pro amerického prezidenta Baracka Obamu, francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, britského premiéra Davida Camerona a generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna.
V samostatném listě zaslaném do USA prý také Kaddáfí podle stejného zdroje napsal, že on i všichni Libyjci jsou při obraně své země "připraveni zemřít".
Vláda Muammara Kaddáfího v pátek vyhlásila příměří s povstalci ve zjevné snaze odvrátit hrozící vojenský zásah západních mocností v jeho zemi. Opozice však Kaddáfího obviňuje, že v bojích pokračuje. Také Spojené státy prohlásily, že libyjský režim příměří nedodržuje.