V bitvě s islámskými radikály v Mali mají francouzsší vojáci absolutně navrch a postupují rychle vpřed. Spolu s maliskou armádou získali po nočním bomradování i kontrolu na městem Timbuktu
Francouzští a maliští vojáci po noční letecké a pozemní operaci získali kontrolu nad letištěm v maliském Timbuktu. Ovládají také přístup do tohoto města, které ovšem dál drží islamisté.
Při svém ústupu z kdysi bájného Timbuktu za sebou ale radikálové zanechávají spoušť. Zapálili třeba jednu knihovnu se vzácnýmni, stovky let starými arabskými spisy. Nestarší pocázely z 13. století.
Na severu Mali vyhnaly mezitím kmeny Tuaregů islamisty z významného opěrného bodu Kidal.
Vysoký představitel maliské armády sdělil, že spojenci se při postupu k letišti v Timbuktu nesetkali s žádným odporem. Timbuktu bylo v 15. a 16. století duchovním a intelektuálním střediskem islámu v Africe a ve městě se nachází i rukopisy z období před vznikem islámu.
Ve zničené knihovně pojmenované po dávném západoafrickém učenci Ahmadu Bábovi mohlo být podle maliských úřadů až 100 tisíc manuskriptů.
Tuarežští povstalci z Maliské národní osvobozenecké armády (MNLA) dnes oznámili, že se zmocnili města Kidal na severovýchodě Mali, odkud vyhnali islamisty napojené na teroristickou síť al-Kajda. Město Kidal bylo poslední větší základnou extremistů na severu Mali.
"Město je pod naší kontrolou, vyhnali jsme je," oznámil telefonicky novinářům jeden z velitelů MNLA. Z města byli pode něj vypuzeni bojovníci radikální skupiny Ansar Dine napojené na al-Kajdu. Uprchli do hor, kam je nyní Tuáregové chtějí pronásledovat.
Francouzské operace v západoafrickém Mali začaly 11. ledna poté, co místní vláda požádala o pomoc před islamisty postupujícími ze severu k hlavnímu městu Bamaku. Francouzi do operace Serval ve své bývalé kolonii zapojily 3700 vojáků, z nichž skoro 3000 se nachází na území Mali.
Mluvčí francouzské armády plukovník Thierry Burkhard sdělil, že francouzské a africké jednotky 18. den od začátku intervence ovládají také území mezi Timbuktu a městem Gao. Francouzským a maliským jednotkám se oblast podařilo získat za podpory francouzských stíhacích letounů.
Islamistickou baštu Gao, jinak též nejlidnatější město na severu Mali, spojenci dobyli v sobotu.
Francie zatím v bojích ztratila jednoho vojáka a vrtulník. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius dnes prohlásil, že Mali je "osvobozováno, kousek po kousku". Uvedl také, že teroristické skupiny v Mali zvolily úhybnou strategii a Paříž nechce do konfliktu zabřednout.
V úterý se v Etiopii uskuteční dárcovská konference, kde se budou hledat peníze pro rozmístění mezinárodní africké mise s mandátem OSN v Mali a přestavbu maliské armády.
Podle dokumentu vypracovaného pro potřeby delegátů budou náklady na udržování afrického vojenského kontingentu v Mali dosahovat částky 460 milionů dolarů (8,8 miliardy korun).
Africká unie (AU) na tuto částku přispěje 50 miliony, jimiž bude financováno rozmístění jednotek v místě bojů a rovněž restrukturalizace maliské armády.
Bude to vůbec poprvé, co AU finančně podpoří mírovou misi. Polovina částky bude vyplacena okamžitě, druhou doplatí členské státy úměrně svému příspěvku do společného rozpočtu.
Náklady na reformu maliské armády nebyly zveřejněny.
Diplomaté se ale obávají, že celkový rozpočet maliské bezpečnostní operace se může vyšplhat až k 700 milionům dolarů. V oblasti nyní operuje kromě francouzských asi dva tisíce frických vojáků.