Přehlížený nezávislý Somaliland

Zahraničí
19. 7. 2007 20:23
Pobřeží Zeila na severu země
Pobřeží Zeila na severu země

Pobřeží Zeila na severu zeměSomaliland, republika odštěpená od Somálska, se považuje za model pro celý region. Přes teorii Bushovy vlády o „vytváření ostrovů demokracie“ leží Somaliland v mezinárodním zapomnění.

Jako pravý ostrov demokracie se prezentuje odštěpek od Somálska a v podstatě nejnovější národní stát Afriky. Bohužel pro Východoafričany je na pořadu dne boj s terorismem a ne podpora malých demokratických států.

Somaliland vyhlásil nezávislost v roce 1991 a do dneška nedosáhl ani uznání státnosti. Nemá tedy přístup k formálním obchodním dohodám nebo mezinárodním finančním institucím jako je Světová banka.

„Mezinárodní společenství nás opustilo,“ cituje americký list Christian Science Monitor naříkajícího Hussaina Ali Nura, editora místních anglických novin Republikán, které vycházejí v hlavním městě Hargeyse. „Amerika mluví o podpoře demokracie, ale všechno je podřízeno boji proti terorismu. Náš úspěch je zastíněn americkými strategickými zájmy v Somálsku,“ dodává.

Během posledních šestnácti let, co se Somálsko rozpadlo, somalilandští vůdci rozpustili záškodnické milice, přijali ústavu a uspořádali multipartajní volby. Zahraniční pozorovatelé označili volby v roce 2005 za čistší než například v Eritreji nebo Etiopii. Nur jde o krok dál, když říká: „Vytvořili jsme moderní, africký parlamentní systém. Je to model pro celý region.“

Poslanecká sněmovna je volena přímo a horní komora, sněmovna guurti, je jmenována klanovými vůdci. Obě části jsou založeny na sdílení moci mezi etniky.

Nikdo však zatím nevyslyšel volání této země po suverenitě. Politolog Roland Marchal z Centra pro mezinárodní studia a výzkum v Paříži listu řekl, že „Spojené státy a vlastně i zbytek mezinárodního společenství může klidně podporovat Somaliland v jeho snaze dosáhnout nezávislosti v dlouhodobé perspektivě, ale načasování je důležité. Co by bylo dosaženo uznáním odštěpeneckého regionu uprostřed krvavé a vleklé občanské války?“

V současnosti to vypadá, že Spojené státy podporují Africkou unii, která se zaměřuje na oživení zničených států, jako je Somálsko, ne na odtržené státy typu Somaliland.

Somaliland býval Britským Somálskem a získal samostatnost v roce 1960. Hhned se spojil s dřívějšími italskými teritorii na jihu. Avšak klíčové pozice převzali lidé jihu a místní se dostali do pozadí. Na rozdíl od jihu žijí v Somalilandu v podstatě lidé pouze jednoho velkého klanu.

Rostoucí nespokojenost dala vzniknout rebelským skupinám a somálský diktátor Siad Barre se musel rozhodnout, co s tím. Těžké bombardování zanechalo města v ruinách a padesát tisíc lidí přišlo o život.

Zatímco mezinárodní společenství se zajímá o dění v Mogadišu, kde celonárodní federální vláda bojuje o kontrolu nad městem, strategicky méně důležitý Somaliland zůstává stranou. Developerský poradce Mark Bradbury, který sledoval volby 2005 říká: „Paradoxně by to mohlo přispět k lepšímu rozvoji země. Somaliland udělal velké pokroky bez zahraničního vměšování. To se Somálsku nepoštěstilo.“

K situaci v Somálsku a Somalilandu viz TÝDEN 1/05, 21 a 24/06 a 3/07.

Na fotografii: Pobřeží Zeila na severu země, 23. srpen 2006

FOTO: world666.com

Autor: - els -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ