Somaliland, republika odštěpená od Somálska, se považuje za model pro celý region. Přes teorii Bushovy vlády o „vytváření ostrovů demokracie“ leží Somaliland v mezinárodním zapomnění.
Jako pravý ostrov demokracie se prezentuje odštěpek od Somálska a v podstatě nejnovější národní stát Afriky. Bohužel pro Východoafričany je na pořadu dne boj s terorismem a ne podpora malých demokratických států.
Somaliland vyhlásil nezávislost v roce
„Mezinárodní společenství nás opustilo,“ cituje americký list Christian Science Monitor naříkajícího Hussaina Ali Nura, editora místních anglických novin Republikán, které vycházejí v hlavním městě Hargeyse. „Amerika mluví o podpoře demokracie, ale všechno je podřízeno boji proti terorismu. Náš úspěch je zastíněn americkými strategickými zájmy v Somálsku,“ dodává.
Během posledních šestnácti let, co se Somálsko rozpadlo, somalilandští vůdci rozpustili záškodnické milice, přijali ústavu a uspořádali multipartajní volby. Zahraniční pozorovatelé označili volby v roce 2005 za čistší než například v Eritreji nebo Etiopii. Nur jde o krok dál, když říká: „Vytvořili jsme moderní, africký parlamentní systém. Je to model pro celý region.“
Poslanecká sněmovna je volena přímo a horní komora, sněmovna guurti, je jmenována klanovými vůdci. Obě části jsou založeny na sdílení moci mezi etniky.
Nikdo však zatím nevyslyšel volání této země po suverenitě. Politolog Roland Marchal z Centra pro mezinárodní studia a výzkum v Paříži listu řekl, že „Spojené státy a vlastně i zbytek mezinárodního společenství může klidně podporovat Somaliland v jeho snaze dosáhnout nezávislosti v dlouhodobé perspektivě, ale načasování je důležité. Co by bylo dosaženo uznáním odštěpeneckého regionu uprostřed krvavé a vleklé občanské války?“
V současnosti to vypadá, že Spojené státy podporují Africkou unii, která se zaměřuje na oživení zničených států, jako je Somálsko, ne na odtržené státy typu Somaliland.
Somaliland býval Britským Somálskem a získal samostatnost v roce 1960. Hhned se spojil s dřívějšími italskými teritorii na jihu. Avšak klíčové pozice převzali lidé jihu a místní se dostali do pozadí. Na rozdíl od jihu žijí v Somalilandu v podstatě lidé pouze jednoho velkého klanu.
Rostoucí nespokojenost dala vzniknout rebelským skupinám a somálský diktátor Siad Barre se musel rozhodnout, co s tím. Těžké bombardování zanechalo města v ruinách a padesát tisíc lidí přišlo o život.
Zatímco mezinárodní společenství se zajímá o dění v Mogadišu, kde celonárodní federální vláda bojuje o kontrolu nad městem, strategicky méně důležitý Somaliland zůstává stranou. Developerský poradce Mark Bradbury, který sledoval volby 2005 říká: „Paradoxně by to mohlo přispět k lepšímu rozvoji země. Somaliland udělal velké pokroky bez zahraničního vměšování. To se Somálsku nepoštěstilo.“
K situaci v Somálsku a Somalilandu viz TÝDEN 1/05, 21 a 24/06 a 3/07.
Na fotografii: Pobřeží Zeila na severu země, 23. srpen 2006
FOTO: world666.com