Egyptská vláda se ve čtvrtek pokusila o několik vstřícných kroků vůči opozici a účastníkům protestů, kteří požadují odchod Husního Mubaraka z prezidentské funkce. Mezi tato gesta patří omluva premiéra za násilí, ujištění viceprezidenta, že ani Mubarakův syn nebude usilovat o prezidentskou funkci, a oznámení, že třem bývalým ministrům bylo zakázáno opustit zemi.
V ulicích velkých egyptských měst se nicméně stále konaly demonstrace, které v Káhiře dále provázely potyčky mezi stoupenci a odpůrci režimu. Západní země vyzvaly k urychlení demokratických reforem v Egyptě a k zastavení násilí. Mubarak zdůvodnil své setrvávání u moci obavami z toho, že by Egypt ovládl chaos.
Bezprecedentní omluvy za násilnosti a slibu vypátrání původců násilí se Egypťané dočkali nejprve od premiéra Ahmada Šafíka a později od viceprezidenta Umara Sulajmána, tedy dvou činitelů, které Mubarak dosadil do funkce v těchto dnech v souvislosti s protesty.
Sulajmán přidal výzvu k propuštění všech zadržených osob, které se na násilí nepodílely, a hlavně slib, že Egyptu už nehrozí ani dynastické předání moci mezi Mubarakem a jeho synem Gamálem v příštích prezidentských volbách. Do vypuknutí protestů to totiž bylo považováno za nejpravděpodobnější vývoj.
Sulajmán také ale tvrdil, že za nepokoji stojí pravděpodobně zahraniční síly, a odmítl zahraniční vměšování do vnitřních záležitostí Egypta. Výzvy k pokračování protestů do Mubarakovy demise viceprezident označil za "výzvy k chaosu". O hrozbě chaosu mluvil v souvislosti se svým odchodem i 82letý Mubarak, který zároveň v rozhovoru pro televizní stanici ABC prohlásil, že jinak by "po 62 letech ve veřejných službách odešel rád, protože toho má už dost".
V centru Káhiry pokračovaly potyčky - odpůrcům Mubarakova režimu se podařilo odrazit prezidentovy stoupence a udržet kontrolu nad náměstím Tahrír (Osvobození), jež se od počátku nepokojů stalo hlavní baštou demonstrantů. Protestní akce se dnes odehrávaly i v dalších městech, například v Suezu a v Alexandrii.
Od středečního vypuknutí nejnovější série potyček mezi znepřátelenými tábory zahynulo podle úřadů osm lidí a 890 bylo zraněno. Televize Al-Arabíja informovala o nejméně deseti mrtvých a 1500 zraněných.
Egyptský hon na novináře
Podle BBC se zdá, že egyptská armáda je připravena, možná již v pátek, postavit se na stranu Mubarakových odpůrců. Na jejich ochranu před stoupenci vlády už učinila několik drobných přesunů.
USA ostře odsoudily zastrašovací kampaň, kterou prý vedou provládní síly v Egyptě zejména proti zahraničním novinářům sledujícím nepokoje v zemi. Zadržováni byli mimo jiné i pracovníci České televize a českých deníků Lidové noviny a MF Dnes. Podle agentury AFP začal v Egyptě doslova hon na zahraniční novináře, kterého se účastní nejen provládní skupiny, ale i odpůrci režimu. Řada žurnalistů byla zadržována, zbita a okradena.
Jen necelé tři desítky Čechů dnes opustily Egypt kvůli nepokojům, a to pravidelnou linkou ČSA a zvláštní slovenským letadlem. Většina klientů cestovních kanceláří, z nichž několik stovek zatím zůstává v Egyptě, by se měla do České republiky vrátit do nedělního večera. Nepokoje podle egyptských úřadů způsobily ztráty z turistických příjmů ve výši jedné miliardy dolarů. Egypt prý během deseti dnů protestů opustil milion turistů.