Egyptský vládce Muhammad Mursí se vrátil do prezidentského paláce v Káhiře, který opustil v úterý večer zadním vchodem poté, co desetitisíce rozhořčených demonstrantů oblehly komplex a požadovaly, aby zrušil své nedávné dekrety, jimiž si rozšířil pravomoci na úkor parlamentu a justice.
Tisíce lidí v úterý v Káhiře demonstrovaly proti návrhu nové ústavy, který prosazují islamisté za podpory prezidenta Mursího. Masový protestní pochod k prezidentskému paláci vyústil ve střety mezi demonstranty a policisty, kteří objekt střežili. Policejní zásahové jednotky použily proti protestujícím u prezidentského paláce slzný plyn, protože demonstranti prolomili policejní zátarasy. Podle ministerstva zdravotnictví bylo při úterních střetech zraněno 18 lidí.
Mursí i jeho poradci se prý vrátili ke své práci v paláci. Silniční provoz v jeho okolí je normální a ve zbytku egyptské metropole vládne klid.
Účastníci úterní demonstrace označili svůj protest za "poslední výstrahu" Mursímu. "Lid chce pád režimu," provolávaly davy.
Tato "poslední výstraha" se ale může stát labutí písní pro nesourodou egyptskou opozici, která má jen mizivé šance zabránit příští týden chystanému všelidovému hlasování o kontroverzním návrhu ústavy. Byl připraven během šesti měsíců a minulý týden narychlo schválen i přes bojkot opozice ústavodárným shromážděním, v němž dominují islamisté, kteří přitom podle kritiků ovlivnili znění ústavy na úkor liberálů. Referendum je naplánováno na 15. prosince.
Mursí k tomu přispěl vydáním řady kontroverzních dekretů, jimiž především zaštítil ústavodárnou radu, v níž dominují islamisté, i horní parlamentní komoru před rozpuštěním. Současně si uzurpoval mimořádné pravomoci nepodléhající možnosti justiční korekce.
Národ to rozdělilo na tábory Mursího stoupenců a odpůrců. Islamistický prezident, který v těchto dnech čelí nejhlubší krizi za své půlroční působení v nejvyšší funkci, neprojevuje sebemenší náznak toho, že by se podvolil tlaku. Mursí je podle analytiků pevně přesvědčen, že Muslimské bratrstvo a jeho islamističtí spojenci vyhrají v referendu i v následných parlamentních volbách.