Prezidenta srazil bumerang. Pučisté podávají Africe ruku

Zahraničí
26. 3. 2013 13:55
Mezi rebely je hodně bojovníků z Čadu.
Mezi rebely je hodně bojovníků z Čadu.

Africké paradoxy: Françoise Bozizého, prezidenta Středoafrické republiky, svrhli o uplynulém víkendu ti, kteří mu kdysi pomohli stanout v čele státu. Zapomínat na staré kamarády se nevyplácí. Do čela země se postavil vůdce rebelů Michel Djotodia. Podle některých zpráv rozpustil parlament i vládu, jiné informace ale uvádějí, že premiéra a ministry ponechal ve funkci a vůči zbytku Afriky nasadil přátelský tón.

Povstalci ale pozastavili platnost ústavy. Rada bezpečnosti OSN neústavní převzetí moci v noci na dnešek ostře odsoudila a upozornila, že nebude váhat podniknout další kroky.

Svržený prezident Bozizé.Vůdce povstalců hodlá vládnout dekrety do řádných a transparentních voleb, které slíbil uspořádat do tří let. Hlavní město Bangui v neděli obsadili povstalci z koalice Séléka a svržený prezident uprchl do sousedního Kamerunu.

Bozizého vyhnali ze země bojovníci, kteří ho přesně před deseti lety, 15. března 2003, dosadili do prezidentského křesla. Stál v jejich čele. Z bývalých spojenců autokraticky vládnoucí hlavy státu se však postupem doby stali nepřátelé a Bozizé kuriózně přišel o moc stejným způsobem, jakým ji kdysi nabyl.

Séléka, což v místním domorodém jazyce sango znamená "spojenectví", je slepencem různých povstaleckých skupin. Většina bojovníků jsou cizinci, nejvíce z nich pochází z Čadu. Mnozí z nich už ale ve Středoafrické republice dlouho žijí.

Rebelové přijíždějí do Bangui.Hlavní jiskrou, která zažehla jejich rebelii, byly peníze. Jejich někdejší vůdce Bozizé, prezident na útěku, kdysi každému z nich slíbil 15 milionů CFA franků (asi 575 tisíc Kč), ale  nedodržel to.

Djotida, který se mezitím sám prohlásil prezidentem, slibuje, že dodrží mírovou dohodu z Libreville, kterou Séléka podepsala  s vládou v Bangui letos v lednu. Na jejím základě vznikla i vláda národní jednoty, v jejímž čele stojí respektovaný ochránce lidských práv Nicolas Tiangaye. "Mluvili jsme s ním a od nám potvrdil, že zůstane premiérem," tvrdí šéf rebelů.

Z afrických zemí rozhořčilo nejvíce svržení prezidenta Bozizého Jihoafrickou republiku, která mu poslala jako posilu 200 vojáků. Jihoafričané pak byli v podstatě jediní, kteří se postupujícím rebelům postavili na odpor. Jedinými padlými v závěru konfliktu ve Středoafrické republice byli byli jen Jihoafričané, kterých zemřelo třináct.   

Do Bangui se přesunují francouzští vojáci.Novopečený prezident, vůdce koalice rebelů Séléka, nasadil vůči zahraničí okamžitě smířlivý a přátelský tón. Svržení prezidenta Bozizého nicméně rozhodně odsoudila Africká unie (AU). Představitelům povstalecké koalice Séléka zakázala Africká unie cestovat do zahraničí a zablokovala jejich majetek. Postoj AU však výrazně ovlivňují Jihoafričané.

Podle arabské televize al-Džazíra je situace v Bangui stále neklidná a pokračuje rabování. Lidé prý nevycházejí na ulici. Podle OSN ze Středoafrické republiky uprchly tisíce lidí do sousedního Kamerunu a Konga.

Středoafrická republika je jednou z nejchudších zemí na africkém kontinentu, ačkoli je bohatá na nerostné suroviny. Nezávislost na Francii získala roku 1960, ale od té doby se potýká s násilím.

Autor: - pp -Foto: ČTK , archiv

Další čtení

Konečně je to tady. Netanjahu navrhl Trumpa na Nobelovu cenu míru

Zahraničí
8. 7. 2025

Trump řekl, že USA pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit

Zahraničí
8. 7. 2025

Leyenová čelila kritice, velká část frakcí ji přesto při hlasování podpoří

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ