Rodina uprchlého tuniského prezidenta Zína Abidína bin Alího odjela ze země s desítkami milionů eur ve zlatě. Do centrální banky si pro ně osobně došla první dáma
Podle webu francouzského deníku Le Monde to předpokládají francouzské tajné služby. Tuniský prezident utekl ze země v pátek po několikatýdenních sociálních nepokojích. V ulicích hlavního města Tunisu, kde o víkendu pokračovaly pouliční násilnosti, dnes ráno podle AFP panoval klid.
Prezident Bin Alí ze země utekl po 23 letech autoritářské vlády uprostřed stále masovějších protestů proti vysoké nezaměstnanosti i cenzuře tisku. Podle domněnek francouzských zpravodajských služeb jeho rodina ze země utekla zřejmě s 1,5 tuny zlatých prutů.
Pro ně se údajně do centrální banky v Tunisu dostavila osobně bin Alího druhá manželka Lajla. Guvernér banky prý ale její žádost odmítl, a tak manželka zavolala prezidentovi. Ani ten nejdříve nechtěl dát příkaz k vydání prutů, nakonec však údajně svolil. Žena poté podle francouzských informací nasedla na letadlo do Dubaje, odkud pak zamířila do Džiddy v Saúdské Arábii.
"Zdá se, že manželka bin Alího zřejmě utekla se zlatem," řekl podle webu vysoký francouzský představitel, podle něhož se hodnota 1,5 tuny zlata nyní pohybuje kolem 45 milionů eur (téměř 1,1 miliardy korun).
Prezident podle zpravodajců nejdříve nevěřil, že se jeho pád odehraje tak rychle. Nahrál prý i další projev k národu, který však už nestihl pronést. Podle webu nemusel zemi opustit dobrovolně, ale mohl být sesazen.
Podle agentury AFP v ulicích Tunisu dnes ráno panoval klid. Uzavřena zůstala většina obchodů s výjimkou několika kaváren a pekáren. V okolí budovy ministerstva vnitra hlídkuje armáda a před vstupem do budovy jsou zátarasy z ostnatého drátu. V sousedních ulicích, kde spolu v neděli odpoledne svedla krvavé střety tuniská armáda s příslušníky prezidentské gardy věrnými uprchlému prezidentovi, hlídkují policisté a ozbrojený vůz armády.
Tuniský premiér Muhammad Ghannúší by měl dnes oznámit složení nové vlády, která by měla zemi dovést k předčasných parlamentním a prezidentským volbám. Podle ústavy by se měly uskutečnit do dvou měsíců. Opozice má za to, že strany napojené na svržený režim by měly být z utváření nového politického rozložení v zemi vyloučeny.