Prezidentský dinosaurus dos Santos je favoritem dnešních voleb

Zahraničí
31. 8. 2012 07:30
Prezident dos Santos věří ve své znovuzvolení.
Prezident dos Santos věří ve své znovuzvolení.

Potřetí od získání nezávislosti před 37 lety se dnes vydávají k volebním urnám voliči v Angole a budou rozhodovat o složení nového parlamentu a o obsazení funkce hlavy státu.  Za favorita voleb je považován dlouholetý prezident tohoto významného ropného státu na jihozápadě Afriky José Eduardo dos Santos i jeho politická formace. Opozice ale namítá, že volby se budou konat jen tři dny po oslavách jeho 70. narozenin, a stávající vláda tak bude ve výhodě.

Nezávislost na Portugalsku vyhlásil tento africký stát v roce 1975. Po osamostatnění vypukla v zemi občanská válka, která si za 27 let vyžádala si půl milionu mrtvých.

Luanda je jedním z nejdražších měst na světě. V roce 1992 se v zemi konaly parlamentní a první kolo prezidentských voleb, které vyhrál dos Santos. K druhému kolu ale kvůli oživení konfliktu nedošlo a Angolané znovu volili až v roce 2008, šest let po skončení občanské války.

Vyhrála je dos Santosova strana, která investuje do infrastruktury zničené válkou, na boj s chudobou ale podle kritiků věnovala jen málo. Angola je po Nigérii druhý největší africký vývozce ropy, většina z asi 18 milionů jejích obyvatel ale musí vystačit s méně než dvěma dolary na den.

K volbám se registrovalo 9,7 milionu voličů, kteří budou rozhodovat o složení 220členného Národního shromáždění. Angolané dříve volili i hlavu státu, podle dva roky starých ústavních změn se ale nyní prezidentem stane šéf vítězné strany.

Za favorita je považováno prezidentovo Lidové hnutí za osvobození Angoly (MPLA). Proti němu stojí jeho někdejší soupeř v občanském konfliktu, Národní svaz pro úplnou nezávislost Angoly (UNITA).

Isais Samakula, šéf opoziční UNITA. Dos Santos po skoro 33 letech v čele země je jednou z nejdéle úřadujících současných hlav států. Opozice ho ale viní z toho, že pod pláštíkem demokracie udržuje vládu jedné strany, potírá kritiky a zisky z ropy použil k obohacení svému, i svých příbuzných a hrstky vyvolených.

MPLA tvrdí, že za sedm let od konce války klesla míra chudoby o asi polovinu na 39 procent, a upozorňuje na velké investiční projekty, které prý dál pomohou chudobu snížit. UNITA, která v roce 2008 obvinila MPLA z volebních podvodů, velkou část letošní kampaně věnovala zpochybňování příprav voleb. MPLA podle ní využívá volební komisi k tomu, aby byla narušena transparentnost voleb. 

Autor: BBC, ČTK

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ