Bez rukaviček
Při nepokojích v Libyi prý přišlo o život možná více než 20 lidí
17.02.2011 17:50 Aktualizováno 17.02. 22:54
Přinejmenším deset, ale možná až přes dvacet lidí přišlo podle nepotvrzených zpráv o život při střetech demonstrantů s pořádkovými silami v několika libyjských provinčních městech. Šest osob bylo zabito při potyčkách ve městě Benghází. Čtyři lidé byli zastřeleni během středeční demonstrace ve městě Bajdá, tvrdí exilová opozice.
Internetové servery opozice v exilu uvádějí, že v Benghází se dnes demonstranti ostře střetli s policií, šest lidí zahynulo a 35 bylo zraněno. Kromě toho před městským soudem demonstrovali právníci požadující pro zemi ústavu. Opozice dnešek označila za den hněvu a vyzvala Libyjce k demonstracím. V Tripolisu se naopak sešli příznivci vlády.
Libyjci už ve středu protestovali v Benghází a také v Bajdá. V Benghází se do protestu zapojily stovky lidí a 38 jich bylo při střetu s policií zraněno. Ve středu večer pak policie střílela do davu v třetím největším libyjském městě Bajdá. "Jsou tam čtyři mrtví a několik zraněných," napsala v prohlášení organizace ochránců lidských práv Libya Watch, která sídlí v Londýně.
List Kúríná napsal, že ministerstvo vnitra propustilo vysokého představitele bezpečnostních složek za nezvládnutí situace v Bajdá. List přinesl jméno propuštěného plukovníka a napsal, že účastníci středečního protestu pálili policejní i civilní auta.
Ve středu někdo jménem "libyjské mládeže" rozeslal po libyjské mobilní síti SMS zprávy, v nichž jsou specifikovány čtyři nedotknutelné záležitosti. Jsou to vůdce Muammar Kaddáfí, územní celistvost Libye, islám a bezpečnost. Pohrozil také ostrou střelbou do demonstrantů. Nejmenovaný vysoce postavený libyjský představitel vydal prohlášení a upozornil v něm, že úřady "nikomu nedovolí potloukat se po nocích ulicemi a ohrožovat bezpečnost Libye".
Kaddáfí Libyi vládne 42 let. Největšími problémy Libyjců jsou vysoká nezaměstnanost a nedostatek politických svobod. Opozice prostřednictvím internetu svolala protesty po vzoru těch v Egyptě, ale odborníci se domnívají, že Libyi tak rozsáhlé nepokoje nehrozí. Vláda prý může využít ropné příjmy ke zklidnění nespokojenosti.
Ve středu večer státní televize vysílala Kaddáfího projev, v němž se plukovník o nepokojích nezmínil. Řekl, že vítězství bude náležet "revolucionářům", k nimž řadí sebe a svůj režim. Dnes se Kaddáfího stoupenci sešli na pokojné manifestaci na tripolském Zeleném náměstí. "Bráníme Kaddáfího a revoluci. Revoluce pokračuje!" volali. Zbytek města byl klidný.
Policie před dnešními plánovanými akcemi zatkla 14 aktivistů, kteří demonstrace připravovali. Podle televize Al-Džazíra se protesty dnes konaly ve čtyřech městech. Televize upozornila, že je velmi nesnadné dostat se k informacím o událostech v Libyi. Hovoří s ní hlavně členové exilové opozice.
Ibráhím Džibríl z Barcelony řekl, že na provládní akce přišlo jen málo lidí. "Pokoušíme se dostat informace o Libyi do světa. Žádáme diplomatické mise, aby fungovaly jako pozorovatelé a aby zdokumentovaly násilí, které se odehraje. Jde o brutální a totalitářský režim," sdělil.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.