Převrat na Nilu
Při přestřelce u objektu egyptské armády zemřely desítky lidí
08.07.2013 09:20 Aktualizováno 08.07. 22:05
Při přestřelce u armádního objektu v Káhiře zahynulo v pondělí nejméně 51 lidí. Informoval o tom mluvčí egyptského ministerstva zdravotnictví. Zraněno mohlo být přes 430 lidí. V objektu je zadržován svržený prezident Muhammad Mursí. Muslimské bratrstvo vyzvalo po krvavém aktu k povstání.
Bratrstvo obvinilo armádu z útoku na poklidný protest na Mursího podporu. Islamistické hnutí na svých webových stránkách uvedlo, že přišlo o život 53 jeho přívrženců. Armáda naopak incident označila za "teroristický útok" ozbrojených členů této islamistické strany. Podle armádního prohlášení zveřejněného v egyptské státní televizi při tom zahynul jeden důstojník a 40 vojáků bylo zraněno.
Muslimské bratrstvo po incidentu v prohlášení vyzvalo Egypťany, aby povstali proti těm, kteří "chtějí ukrást" jejich revoluci.
Příčiny vypuknutí ranních násilností nejsou zatím zcela jasné. Islamisté hovoří o tom, že armáda zahájila palbu na stovky vsedě demonstrujících lidí. Vojáci údajně zaútočili ve chvíli, kdy protestující se připravovali k pravidelné modlitbě, kterou korán předepisuje za úsvitu. "Modlili jsme se za úsvitu, když jsme uslyšeli střelbu... Stříleli na nás slzným plynem, broky, gumovými projektily - vším. Pak použili ostré náboje," řekl podle Reuters jeden z účastníků protestu, kterého údajně do nohy trefil právě ostrý náboj.
Podle informací televizní stanice Al-Džazíra má většina ze zraněných lidí poranění hlavy.
Armáda tvrdí, že pouze reagovala na snahu ozbrojené skupiny napadnout objekt, ve kterém je zadržován Mursí. Vojáci prý opětovali palbu až ve chvíli, kdy na ně začali střílet "teroristé", uvedl armádní zdroj Reuters.
Armáda tvrdí, že pouze reagovala na snahu ozbrojené skupiny napadnout objekt, ve kterém je zadržován Mursí. Vojáci prý opětovali palbu až ve chvíli, kdy na ně začali střílet "teroristé".
Liberální kandidát na dočasného egyptského viceprezidenta Muhammad Baradej násilný akt odsoudil a prohlásil, že země "s krajní naléhavostí potřebuje" usmíření znesvářených stran. Vyzval rovněž k okamžitému vyšetření události. Incident dnes tvrdě odsoudilo také Turecko.
Radikálně islamistická strana Núr v reakci na střelbu oznámila, že odstupuje z jednání o vytvoření nové přechodné vlády. Uvedl to mluvčí této druhé nejsilnější proislámské formace v zemi, který na Facebooku nazval událost "masakrem spáchaným republikánskou gardou". Strana již o několik hodin dříve sdělila, že nepodporuje návrh na to, aby se prozatímním premiérem stal levicový právník Zijád Baháildín a viceprezidentem liberál Baradej, jehož předtím islamisté odmítli jako kandidáta na premiéra.
Od středy, kdy prezidenta Muhammada Mursího svrhla armáda, panuje v zemi napětí. To umocnily páteční nepokoje, provázené potyčkami mezi exprezidentovými stoupenci a odpůrci, při nichž zahynuly desítky lidí.
Statisíce stoupenců i odpůrců Mursího se shromáždily v Káhiře a dalších místech i v neděli. Demonstrace, které svolalo Mursího konzervativní Muslimské bratrstvo, což je nejsilnější politické hnutí v zemi, i Mursího oponenti z liberální organizace Tamarod, se ale tentokrát uskutečnily podle agentur v poklidu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.