Pro samostatnost jižního Súdánu je 99 procent obyvatel

Zahraničí
30. 1. 2011 16:08
Obyvatelé jižního Súdánu oslavují v ulicích hlavního města jihu Džubě výsledky referenda.
Obyvatelé jižního Súdánu oslavují v ulicích hlavního města jihu Džubě výsledky referenda.

Přes 99 procent účastníků referenda v jižním Súdánu se vyslovilo pro nezávislost této části země. Předběžné celkové výsledky zveřejnila volební komise, definitivní výsledky by měly být oznámeny začátkem února.

Pro samostatnost třetiny súdánského území se vyjádřilo 99,57 procenta hlasujících, upřesnil zástupce vedoucího komise Chan Reek Madut. Řekl, že z 3,8 milionu hlasujících pouze několik desítek tisíc bylo proti. V devíti z deseti jihosúdánských států se pro samostatnost vyslovilo kolem 99 procent, pouze v jednom státě v sousedství severní části souhlasilo s nezávislostí "pouze" zhruba 95 procent voličů.

V severním Súdánu se pro separaci obou území vyslovilo 58 procent hlasujících. Volební účast tam byla zhruba šedesátiprocentní.

Referendum se konalo od 9. do 15. ledna a bylo součástí mírové dohody z roku 2005, která ukončila více než dvě desítky let trvající občanskou válku mezi muslimským severem a převážně animistickým a křesťanským jihem.

V jižním Súdánu se vyslovili jasně - 99 procent účastníků referenda je pro samostatnost.Pokud budou v únoru výsledky všelidového hlasování potvrzeny, proces osamostatňování jižního Súdánu vyvrcholí 9. července vyhlášením nezávislosti. Osamostatnění jihu připraví Súdán o třetinu území a téměř čtvrtinu obyvatelstva. Sever také přijde o přímou kontrolu nad zásobami ropy, které se nacházejí na jihu.

Súdánský prezident Umar Bašír již ujistil, že bude respektovat výsledky referenda a že sever se bude snažit udržovat s jihem dobré vztahy, napsala agentura DPA.

V Chartúmu studentské demonstrace

Tisíce lidí se v súdánském hlavním městě Chartúmu zúčastnily protivládní demonstrace svolané studentskými organizacemi. Při srážkách demonstrantů s policií bylo nejméně pět osob zadrženo. Protesty byly namířeny původně proti zdražování, účastníci ale také požadovali propuštění opozičního předáka Hasana Turábího, zatčeného před dvěma týdny.

Studenti akci zorganizovali prostřednictvím SMS a výzev na internetových sociálních sítích. V textech se přitom odvolávali na příklady Tuniska a Egypta. "Když mohli překonat strach Egypťané, tak to dokážeme taky," cituje DPA z jednoho e-mailu zaslaného deníku Sudan Tribune.

Na jedné ze stránek Facebooku se k účasti na demonstraci přihlásilo na 15 tisíc lidí. Skutečný počet účastníků byl sice podstatně nižší, ale na prudkosti střetů to neubralo. Policie použila proti demonstrantům slzný plyn a pendreky a obklíčila údajně komplex chartúmské univerzity. Státní orgány další protesty přísně zakázaly.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ