Překvapení v Conakry
Pronásledovaný opozičník je prezidentem Guineje
16.11.2010 19:40
Desítky let jej pronásledovali, věznili a mučili. Řadu roků strávil v exilu. Karta se ale obrátila a vůdce opozice Alpha Condé se nyní stal prezidentem v západoafrické Guineji. Rozlícení příznivci jeho rivala vyrazili v pondělí do ulic.
Condé porazil ve druhém kolem voleb se ziskem 52,5 procenta odevzdaných hlasů bývalého premiéra Celloua Dalleina Dialla, který přitom vyhrál první kolo voleb a byl i jejich favoritem. Uvedla to ústřední volební komise na základě oficiálních výsledků.
V rozhodujícím kole, které se konalo 7. listopadu, byla velká účast voličů, kteří vesměs uvítali možnost zúčastnit se voleb označovaných za první demokratické za více než 50 let od vyhlášení nezávislosti. Hlasování bylo jednou odloženo kvůli etnickým nepokojům, ale konečné hlasování se obešlo bez násilností.
Bývalému premiéru Diallovi se nejčastěji vyčítá, že se příliš zapletl s bývalým vojenským režimem v zemi. Konečná volba jeho rivala se tak považuje za určitou formu zúčtování s někdejším násilným režimem.
Prezidentské volby by měly zakončit proces, při kterém vojenská junta slíbila předat moc do rukou volených zástupců. Junta souhlasila s pořádáním voleb, když byl loni při atentátu zraněn její vůdce Moussa Dadis Camara. Podle některých účastníků se tak volby poprvé konaly bez nátlaku ozbrojenců.
Cellou Dallein Diallo a Alpha Condé pocházejí ze dvou nejpočetnějších etnických skupin v Guineji, kmenů Fulbů a Malinků. V předvolební kampani jim bylo oběma vyčítáno, že podněcují k etnickému násilí. Pod mezinárodním tlakem před volbami vydali společné prohlášení, ve kterém vyzývali ke klidu a zdrženlivosti na obou stranách.
Z řad Diallova kmene, Fulbů, ještě nikdy nevzešel prezident země. Z Malinků naopak pocházel první postkoloniální diktátor Sékou Touré. V říjnu, když bylo odsunuto druhé kolo voleb do úřadu prezidenta, vyhnali Malinkové z některých částí Guineje tisíce Fulbů.
Řada guinejských etnik považuje Fulby za ekonomicky dominantní, a nechce jim proto nádavkem ještě dopřát i politickou moc. To vysvětluje i Condého vítězství ve druhém kole, poté, co v prvním získal jen 18 procent odevzdaných hlasů. Jeho fanoušci se ale dokázali během několika týdnů zmobilizovat.
Diallo se s porážkou nechce smířit a žádá přepočítání hlasu v některých okrscích, kde prý byli jeho voliči zastrašováni. Situace v zemi zůstává napjatá.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.